NÄDALA RAAMAT Soome esileedi isiklik kogemus telgitagustest ja kohustustest

Raamatuportaal
Copy
Jenni Haukio on öelnud, et peab tööd Soome heaks ning oma positsiooni Vabariigi Presidendi abikaasana austavaks eesõiguseks.
Jenni Haukio on öelnud, et peab tööd Soome heaks ning oma positsiooni Vabariigi Presidendi abikaasana austavaks eesõiguseks. Foto: SCANPIX

Kuku raadio selle nädala raamat on Jenni Haukio «Vaid sinu nimel», kirjastuselt Koolibri. Raamatut tutvustab Marek Strandberg.

Jenni Haukio oli kaksteist aastat Soome esileedi, seistes oma abikaasa Sauli Niinistö kõrval kodus ja välisreisidel, pidulikel dineedel ja Soome juubeliüritustel, valguses ja varjus. See roll tundub olevat kõigile nähtav, otsekui prožektorite valgusvihus ja meedia pideva tähelepanu all. Aga sellel elul on ka nähtamatu osa, mis koosneb tuhandetest pisikohustustest ja ettevalmistustest. Just see on lugeja jaoks põnev, eriti kui sellest kirjutab peategelane ise.

Raamatus «Vaid sinu nimel» räägib Jenni Haukio meile sellest, kuidas ta seda erilist perioodi oma elus tagantjärele näeb ja hindab, kirjeldades mitte ainult sündmusi ja üritusi, vaid oma mõtted ja tundeid. Enne presidentuuriaastaid oli Jenni Haukio töö seotud poliitika ja erakondliku tegevusega, lisaks oli ta tegev Turu raamatumessi korraldamisega, andnud välja mitu luulekogu, aga presidendiprouana kaitses koguni doktoritöö riigiteadustes ja sai emaks. Jenni Haukio on öelnud, et peab tööd Soome heaks ning oma positsiooni Vabariigi Presidendi abikaasana austavaks eesõiguseks.

Jenni Haukio «Vaid sinu nimel»
Jenni Haukio «Vaid sinu nimel» Foto: Apollo

Ta kirjutab inimestest, keda on tänu sellele kohanud, avab presidendi abikaasa rolli tagamaid ning jutustab tööst talle kõige hingelähedasemate teemadega. Nende hulka kuuluvad loodus ja loomakaitse, laste ja noorte heaolu edendamine, lotade ja sõjaveteranide vaimse pärandi säilitamine ning soome kirjandus, kunst ja kultuuripärand.

Tugevalt on tunda Jenni Haukio kiindumus luulesse, sest paljud pidulikud hetked saavad vürtsi juurde luuletsitaatidest. Siit saame lugeda ka katkendeid Haukio kõnedest ja pöördumistest, mis esitatud kas riiklikel üritustel või avaldatud ajakirjanduses. Raamatut täiendavad pildid nende kaheteistkümne aastat tähthetkedest nii Soomes kui mujal.

Nende hulgas on paraadportreesid ja esinduspilte, aga ka isiklikumaid klõpse Jenni Haukio kodusest fotokogust. Lähemalt tutvustatakse ka Soome presidendi ametiresidentse: kuulsat presidendipaleed Helsingi kesklinnas, Mäntyniemi villat ja Kultaranta suveresidentsi.

Raamatu pikemat tutvustust saad kuulata SIIT.

Tagasi üles