NÄDALA RAAMAT Lõpuks ilmus teos Eesti ajaloo perioodist, millest siiani pole palju kirjutatud

Raamatuportaal
Copy
Ajaloolane Enn Tarvel.
Ajaloolane Enn Tarvel. Foto: Peeter Langovits

Kuku raadio selle nädala raamat on Enn Tarveli «Valge kotka tiiva all. Poola võim eestlaste maal 16.–17. sajandil», kirjastuselt Varrak. Raamatut tutvustab Timo Tarve.

Enn Tarvel, «Valge kotka tiiva all».
Enn Tarvel, «Valge kotka tiiva all». Foto: Raamat

Enn Tarvel (1932–2021) on üks Eesti ajalookirjanduse suurkujusid, kelle uurijatee algas ja lõppes Poola võimuperioodi uurimisega Eesti ajaloos. Raamat «Valge kotka tiiva all» valmis autori elu viimasel kolmel aastal ja päris valmis käsikiri kahjuks ei saanudki. Ometi pakub see esimest korda süsteemse eestikeelse ülevaate sellest, kuidas toimus Liivimaa, eeskätt Lõuna-Eesti alade liitmine Poolaga 1560. aastatel ja mida täpsemalt kujutas endast Poola aeg Liivimaal.

Autor kirjutab lahti selle perioodiga seotud olulisemad teemad: Poola võimu kehtestamine ja halduskord, linnaelu, mõisamajandus ja talurahva olukord, kirikupoliitika ja hariduselu ning tutvustab Poola-Rootsi sõdu. Vähem kui 70 aastat kestnud Poola ülemvõim jättis Eesti arengulukku väga sügava jälje, mille paremaks mõistmiseks on see raamat suurepärane ja usaldusväärne teejuht.

Tagasi üles