Kadrinas esitletakse riigivanem Otto Strandmani elulooraamatut

Raamatuportaal
Copy
Otto Strandman.
Otto Strandman. Foto: Stenbocki maja

Teisipäeval, 9. juulil esitletakse Kalev Kuke akadeemilist uurimust «Otto Strandman. Elulugu ja elu lugu» ning avatakse esimene, endisele riigivanemale pühendatud mälutähis Kadrina kultuuritänaval. Peale seda kutsub Neeruti Selts huvilisi jalutuskäigule Strandmannide suguvõsa puhkepaika Kadrina kalmistul.

«9. juulil 1928, see on 96 aastat tagasi astus ametisse Otto Strandmani juhitav valitsus. See oli iseseisva Eesti 19. valitsuse koosseis ja Strandmanile juba teine valitsus juhtida,» ütles riigisekretär Taimar Peterkop. «Tähelepanuväärne on see, et Kadrinast pärit Otto August Strandman suutis majandus- ja põhiseadusliku kriisi ajal hoida valitsust töövõimelisena 584 päeva, see on kauem, kui keegi teine. See on tunnistuseks Otto Strandmani sihikindlusest ja töökusest,» lisas Peterkop.

Otto Strandmani biograafia käsikiri on valminud riigikantselei stipendiumi «Eesti riigijuhid 1918–1992» toel. Raamatu andis välja rahvusarhiiv. Raamatu autor on filosoofiadoktor Kalev Kukk.

«On üsna ebatavaline, kui ühe riigimehe eluloos kaalub mõni formaalselt madalam amet üles tema varasema või hilisema tegevuse valitsus- või riigijuhina,» sõnas biograafia autor Kalev Kukk. «Parimaks näiteks selle kohta on kahtlemata Saksamaa Liitvabariigi legendaarne majandusminister ja hilisem hallivõitu liidukantsler Ludwig Erhard. Eesti näitena võiks siin tuua Otto Strandmani, kelle mäletatav kõrghetk jääb aastasse 1924, kui ta oli lühikest aega rahaminister,» selgitas Kukk.

Peale raamatuesitlust avatakse Kadrina rahvamaja ees mälutähis Otto Strandmanile ja Kadrina rahvamajale. See on ühtlasi esimene stend Kadrina kultuurikoja poolt eestveetava kultuuritänava projektis. Kokku on planeeritud tutvustada kogukonna ajalugu läbi 15 olulise isiku. Peale avamist kutsub Neeruti Selts huvilisi jalutuskäigule Kadrina kirikuaeda, mille raames külastatakse Strandmannide suguvõsa puhkepaika ja Vabadussõja monumenti.

Otto Strandmani oli kahekordne Eesti valitsusjuht, esimene peaministri ametinimetust kandnud isik, Riigikogu esimene esimees, Maanõukogu esimees, diplomaat, I kuni V Riigikogu liige, maareformi üks eestvedajatest ja Eesti moderniseerija.

Sarjas on siiani ilmunud:

Jüri Ant, «August Rei - Eesti riigimees, poliitik, diplomaat»

Indrek Paavle, «Õiguse ja omariikluse eest. Otto Tief»

Toomas Karjahärm, Ago Pajur, «Konstantin Päts. Poliitiline biograafia»

Krista Aru, «Jaan Tõnisson - rahvajuht ja riigivanem»

Priit Rohtmets, «Friedrich Akel – silmaarst, diplomaat ja riigimees»

Mari-Leen Tammela, «Jaan Teemant. Biograafia»

Riigivanemate sarja raamatud.
Riigivanemate sarja raamatud. Foto: Stenbocki maja

Uurimisstipendiumid on välja antud veel Kaarel Eenpalu, Ants Piibu, Juhan Kuke, Jüri Jaaksoni, Jüri Uluotsa, Ado Birgi ja Aleksander Warma elulugude uurimiseks.

Tagasi üles