Mart Sander on mitmekülgselt andekas Eesti muusik, kirjanik, filmirežissöör ja kunstnik. Oma mitmekülgsete annetega on ta silma paistnud nii laval, ekraanil kui ka kirjanduses. Mart on kirjutanud mitmeid ajaloolisi romaane ning loonud mitmeid filmiprojekte, mis peegeldavad tema sügavat huvi just ajaloo ja kultuuri vastu.
Selle suve alguses kaitses Mart Sander Balti Filmi-ja Meediakoolis (BFM) oma doktoritöö, olles seeläbi BFMi esimese doktorilennu esimene ametlik lõpetaja.
Tähistamaks Johann Köleri ning Eesti esimese akadeemilise naiskunstniku Julie Hagen-Schwarzi peagi saabuvat 200. sünniaastapäeva, jõudis hiljuti värskelt raamatulettidele Mart Sanderi ajalooline romaan «Värvide sosinad».
Aga millised on tema enda kirjanduseelistused? Mart jagab oma mõtteid ja räägib teostest, mis teda enim inspireerinud on ning mida teistelegi raamatuhuvilistele soovitada tahaks.
***
Lugemisega alustasin oma elus väga varakult – ema õpetas mind lugema 2-aastaselt ning väidetavalt suutsin juba päeva lõpuks nii lugeda kui klotsidest sõnu kokku panna. Mul endal oli lapsena ikka tunne, et olen ainult vanu asju, mis kunagi õpitud, «meelde tuletamas». Uskusin juba toona, et olen elanud ka varasematel aegadel ja neid aegu olen alati taga igatsenud. Sellepärast haaran nii kirjanduses, filmis kui muusikas ikka selle järele, mis taasloob minevikku ning pöördun (paraku) jahedalt eemale kõigest kaasaegsest. Ilmselt olen oma maitse-eelistustes ühekülgne, kuid arvan, et neid, kes suudavad kaasaega ja selle probleeme kirjanduses ja filmis minust paremini kajastada, on mitmeid. Lugesin lapsena tohutult palju – eelkõige koolieelsel ajal, mil vanemad palju tööl käisid ning mina linnalapsena üksi toas istusin. Tänapäeval loen rohkem populaarteaduslikku kirjandust ja ajalooraamatuid.
Apollo riiulitelt leidsin niihästi lapsepõlve lemmikuid kui ka teatmeteoseid, millele toetun tihti; sekka ka mõned minu teele sattunud algupärandid. Tegu ei ole raamatute pingereaga, vaid need on reastatud tähestiku järjekorras.