Saada vihje

Marika Hanson menopausist: tants ja liikumine on võimsad vahendid, mis aitavad kehal ja meelel tasakaalus püsida

Copy
Raamatu «Naise tervis» esitlus.
Raamatu «Naise tervis» esitlus. Foto: Kalev Lilleorg

Menopaus on teema, mis puudutab paljusid naisi, kuid sellest räägitakse harva avameelselt. Neljakümnendate eluaastate jooksul hakkavad paljud naised märkama kehade ja meeleolude muutusi, mis võivad tekitada segadust ja muret.

Raamat «Naise tervis. Keha ja meel üleminekueas», mille autoriteks on tunnustatud ja väga suure kogemustepagasiga Eesti arstid Kai Haldre ja Jaan Vogelberg, arst-toitumisteadlane Kristel Ehala-Aleksejev ja Tallinna Ülikooli tantsujuhtimise eriala lõpetanud diplomeeritud tantsupedagoog Marika Hanson, pakub vastuseid neile ja paljudele teistele küsimustele, aidates naistel mõista, et menopaus ei tähenda ainult lõppu, vaid uue eluetapi algust.

Mida saame ise enda jaoks teha?

Oktoobrikuu esimesel päeval toimus Kristiine Keskuse MyFitnessi spordisaalis ka raamatu esitlus, kus Marika Hanson selgitas, et nad otsustasid kirjutada raamatu selleks, et tuua Eesti naisesse teadlikust ja saaksime aimu, kui olulised on need valikud, mida saame ise enda jaoks teha. Hanson selgitas, et ta peatub raamatus põgusalt ka teemal, kui oluline on meie elus tasakaal. «Selleks, et tekiks tasakaal, on näiteks ka laual vaja nelja jalga. Meie elus on nendeks siis vastavalt liikumine, toitumine, uni ja stressiga toime tulemine,» rääkis ta.

Tants ja liikumine kui võimsad vahendid

«Naise tervis. Keha ja meel üleminekueas».
«Naise tervis. Keha ja meel üleminekueas». Foto: Raamat

Hanson sõnas raamatuesitlusel, et kõigi nelja autori eesmärgiks on tuua naistele teadlikkust ja teadvust, et nad julgeksid minna kas naistearsti vastuvõtule või tegeleda enda toitumisega. Enda osana tõi ta välja liikumise. Raamatus jagabki ta oma teadmisi liikumise ja tantsu tähtsusest menopausi ajal.

«Tants ja liikumine on võimsad vahendid, mis aitavad kehal ja meelel tasakaalus püsida. Need vähendavad stressi ja toetavad hormonaalset tervist. Regulaarne liikumine mitte ainult ei tõsta enesekindlust ja paranda meeleolu, vaid aitab ka kehal toime tulla üleminekuea füüsiliste ja emotsionaalsete muutustega,» on tantsupedagoog varasemalt öelnud.

Heaolu tekitamiseks piisab kolmest minutist

MyFitnessis toimunud raamatuesitlusel viis Hanson läbi ka tantsupraktika, kus alguses tuli keha raputada ning seejärel astuda kaks sammu vasakule ning kaks sammu paremale. Hanson selgitas, et nende kahe liikumise mõte seisneb selles, et kui läheme oma kehast peasse, hakkab koheselt tööle ka stressihormoon.

«Kui liigud vabalt, siis oled iseendaga kontaktis. Kui aga hakkad mõtlema, et kaks sammu vasakule ja seejärel paremale, läheme kohe peasse. See ongi mõte, mille teadlased on kindlaks teinud - kui sa lased vabaks ja suudad lõdvestuda, siis hakkab meie keha tootma kasulikke hormoone, nagu näiteks dopamiin, endorfiin ja oksütotsiin,» lausus ta lisades, et tema sooviks on eelkõige inspireerida inimesi ka kodus muusika mängima panna. «Ainuüksi kolmest minutist piisab, et tekitada enesele heaolu, tunda ennast hästi ja muuta ajukeemiat,» sõnas ta.

Tagasi üles