Saada vihje

Raamat jõudis tagasi raamatukokku 113 aastat hiljem

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Enne esimest maailmasõda kooli raamatukogust laenutatud raamat on lõpuks tagastatud – üle sajandi hiljem. Lord Byroni luulekogu leidis Lõuna-Walesis Carmarthenshire’is elav mees, kes otsustas selle tagastada Cumbria osariigis Whitehaveni lähedal asuvasse St Beesi kooli, kust raamat kunagi välja laenutati.

Sinise riidega köidetud raamatu sisse on kirjutatud nimi Leonard Ewbank ja kuupäev 25. september 1911. Ewbank, kes sündis 1893. aastal, õppis St Beesi koolis aastatel 1902–1911, enne kui suundus Oxfordi Queen’s College’i.

Arhiivimaterjalid näitavad, et hoolimata kehvast nägemisest värvati Ewbank 1915. aastal sõjaväkke, et võidelda esimeses maailmasõjas. Ta hukkus 23. veebruaril 1916, kui teda tabas lahingus kuul pähe. Ewbank on maetud Belgiasse Ypresis asuvasse sõjaväekalmistule, kus puhkab 2463 sõdurit. Ewbanki meenutatakse kooli aunimekirjas kui «inglast, julget, ausat ja lojaalset».

Kooli direktor Andrew Keep ütles, et koolil oli suur au raamat tagasi saada. «On uskumatu mõelda, et killuke St Beesi ajalugu on pärast kõiki neid aastaid meieni tagasi jõudnud,» kommenteeris ta The Guardiani vahendusel.

St Bees on 430-aastat vana internaat- ja päevakool, mille tuntud vilistlaste hulka kuulub näiteks näitleja Rowan Atkinson.

Teisigi raamatuid on jõudnud raamatukokku aastaid hiljem

Raamat, mis sisaldab poeedi Lord Byroni loomingut, ei ole esimene, mis pärast pikka rännakut raamatukokku tagasi jõuab.

Mais tagastati Helsingi raamatukokku 84 aastat laenutatud raamat. Sir Arthur Conan Doyle'i ajaloolise romaani «Pagulased» soomekeelne tõlge pidi tagasi jõudma 26. detsembriks 1939, kuid kuu varem toimunud Nõukogude invasioon Soome võis olla põhjus, miks raamat unustati, märkis Helsingi Oodi keskraamatukogu raamatukoguhoidja Heini Strand.

Juulis tagastati Orkney raamatukokku Alan Byde’i teos klaasplastist kanuu ehitamisest, mille tagastusaeg oli üle 47 aasta tagasi. Raamat leiti maja koristamise käigus. Raamatukoguhoidja John Peterson kommenteeris: «Õnneks me viivist ei nõua.»

Tagasi üles