«Kas sa tead, kes sinu kõrvalt mitte kunagi ei lahku? Sina ise,» alustab tuntud blogija ja meelelaadikoolitaja Vex King oma raamatut «Armastusele lähemale». Hiljuti eesti keeles ilmunud teoses selgitab ta, et endast hoolimine aitab armastada ka teisi.
Autor: idealiseeritud romantiline armastus on äriks tehtud ja selle mõte müüb!
Autor jagab armastusest kõneledes raamatu kolmeks: mina ise, koos ja armastus. Ta õpetab, kuidas suhtes ise ennast armastada, enda rolli tugevdada ja olla avatud, aga samas soovitab õppida ka lahti laskma, et anda teistele ruumi. Ta jagab lihtsaid suhtereegleid, paneb lugejale südamele, et suhtesse minek nõuab tööd ning et suhte toimimiseks ei piisa ainult armastusest.
Loe katkendeid raamatust «Armastusele lähemale. Kuidas tõmmata ligi õigeid suhteid ja süvendada sidemeid». Raamatu on välja andnud Kirjastus Pegasus.
***
Armastus seisneb tegudes, mitte tunnetes. Armastus ei ole asjaolude tulemus, see lähtub sinust.
Idealiseeritud romantiline armastus on äriks tehtud ja selle mõte müüb. Hollywoodi linateostest edetabelite tipus olevate poplaulude ja menukiteni – romantikast meil küllalt ei saa. Armumise või armunud olemise kontseptsioon on nii võimas, et me kõik tahame seda kogeda ning meie arusaama selle tähendusest mõjutavad tõsiselt suured kirjandusteosed, kunst ja meelelahutus.
Romantiline armastus on Püha Graal, elueliksiir, nooruse allikas, igavese õnne saladus. Me ihkame, nõuame ja otsime seda. Ja kui selle leiame, tunneme, et kogu universum on tulnud meie unistusi täitma. See on meie kultuurilisse psüühikasse tugevalt sisse imbunud ja enamik meist usub romantilise armastuse ideed täielikult. Me otsime partnerit, kes meile seda pakuks, ja me loodame elada õnnelikult elu lõpuni muinasjutulikus loos, abielus või mitte.
Kuna tuumikperekonna struktuur aina areneb, oleme üks esimesi põlvkondi, kes tahab abielluda või pikka aega koos olla.
**
Loo rohkem armastust
Suhetest pole iial olnud lihtsam lahkuda ja mitte kunagi varem pole olnud nii palju võimalusi kohata kedagi «paremat». Mulle meeldib, et inimestel on nüüd rohkem valikuid, aga ma tunnen, et digitaalne kohtingukultuur takistab meil ka õppimast, kuidas luua kestvaid ja rahulolu pakkuvaid suhteid.
Kannatlikkuse ja mõistmise asemel ahvatleb meid mugavus ning ühekordsus. «Järgmist parimat» otsides võime ignoreerida meie nina all olevat potentsiaali. Sellepärast pead tegutsema armastusest lähtuvalt, sest armastus ise tähendabki tegutsemist.
Me kõik ootame oma suhetes mitmekülgsust: me võime õdedega tülitseda, sõpradega vaielda, lapsed võivad meile pinda käia ja me kõik vajame mõnikord üksi olemist. Romantilistes suhetes on samamoodi ja halvad päevad ei tähenda, et teie jagatud armastus ei vääri säilitamist.
Kui saad üle meelelaadist, mis ootab, et kõik oleks sinu ja su partneri vahel täiuslik, saad hakata tülisid dešifreerima ning tuvastama vajadusi, mida ei täideta. Kui seda teed, suudad liikuda kaastundlikumate reaktsioonide poole, mis toidavad lähedust ja vastastikust väärtustamist, selle asemel et ehitada arusaamatuse ning põlguse müüre.