7 lasteraamatut, mis aitavad lastega surmast rääkida

7 lasteraamatut, mis aitavad lastega surmast rääkida Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus

Novembri algus toob kaasa pimedad õhtud, väljas viliseb külm tuul, tööl ja koolis on kiireim aeg. Kuu alguses oli hingedepäev, mis suunab samuti paratamatult mõtisklema nii täiskasvanuid kui ka lapsi sügavamate ja eksistentsiaalsemate teemade üle kui tavaliselt. Tühjus, masendus, üksindus, kaotusvalu – need ei ole omased tunded ainult suurtele, vaid ka väikestele inimestele, kellele võivad mõjuda hoopis karmimalt. Siit leiab valiku raamatuid, mis aitavad nende emotsioonidega tegeleda ja edasi liikuda – igaüks neist teeb seda omal kombel, teksti ilmestamas kaunid erinäolised illustratsioonid.

Bárður Oskarsson, «Lapik küülik».
Bárður Oskarsson, «Lapik küülik». Foto: Raamat

«Lapik küülik»

Bárður Oskarsson

Illustreerinud Bárður Oskarsson

Tõlkinud Andry Arro

Kirjastus Nordur

2023

Bárður Oskarssoni pildiraamat jutustab loo koerast ja rotist, kes leiavad teelt lapikuks sõidetud küüliku ning annavad endast kõik, et viia ta sinna, kuhu küülik kuulub. Koer ja rott hakkavad kohe nuputama, kus on küülikule turvaline paik, sest mõistavad, et niiviisi tänaval lapikuna lamada pole sugugi mõnus. Nii algab teekond küülikule õige ja väärika puhkekoha leidmiseks. Seekaudu räägib raamat lugejale kaastundest, heatahtlikkusest, elust ja surmast – kellelegi aitamisest, kes end enam ise aidata ei saa.

***

John Dougherty, «Jänese kujuga tühjus».
John Dougherty, «Jänese kujuga tühjus». Foto: Raamat

«Jänese kujuga tühjus»

John Dougherty

Illustreerinud Thomas Docherty

Tõlkinud Jane Laumets

Kirjastus Sinisukk

2023

John Dougherty pildiraamat pajatab loo kilpkonnast ja jänesest, kes veedavad iga päeva koos, kuid ühel päeval ei leia kilpkonn enam jänest kusagilt. Ta otsib oma sõpra igalt poolt, kuni tunneb, et sinna, kus jänes varem oli, on tekkinud hoopis temakujuline tühjus. Õnnetule kilpkonnale tuleb appi karu, kes räägib talle oma sõbrast, keda enam ei ole, kuid kes elab karu mälestustes edasi. Pildiraamat tegeleb kellegi lahkumise järel jääva tühjusega ning jutustab sellest, et kuigi sõprade vahel on erinevusi, siis need täiendavad sõprust ja selle erilisust.

***

Sandra Dieckmann, «Hunti oodates».
Sandra Dieckmann, «Hunti oodates». Foto: Raamat

«Hunti oodates»

Sandra Dieckmann

Illustreerinud Sandra Dieckmann

Tõlkinud Kadri Rahusaar

Kirjastus Koolibri

2023

Sandra Dieckmanni pildiraamat kõneleb rebasest ja hundist, kes on parimad sõbrad. Ühel päeval ütleb hunt aga, et homme saab temast tähevalgus ja jätab rebasega hüvasti. Järgmisel päeval ei suuda rebane teda enam kusagilt leida. Ta otsib läbi kõik nende mängukohad, kuni lõpuks jääb hunti ootama. Öötaevas vilkuvad tähed näitavad talle, et hunt hoiab alati kallil rebasel sealt ülevalt silma peal, ning meenutavad, et hunt ja nende ühised mälestused on alati temaga.

***

Stefan Boonen, «Mis juhtus Leoga».
Stefan Boonen, «Mis juhtus Leoga». Foto: Raamat

«Mis juhtus Leoga»

Stefan Boonen

Illustreerinud Melvin

Tõlkinud Kairi Look

Kirjastus Draakon & Kuu

2024

Stefan Booneni koomikslik lasteraamat esitab mitmeid filosoofilisi küsimusi – millest me koosneme ning kuidas võime end vahetevahel ära kaotada. Boonen jutustab lugejale loo Leost, kes on iseenda ära kaotanud – ühel hetkel oled keegi ja hiljem juba mitte. Leo teekonnal enda (taas)leidmise ning kaotamise esmase põhjuseni räägitakse lugejale, kuidas asjad ise ei ole olulised, kuid nad esindavad meie mälestusi ja kalleid inimesi. Leo hakkab nende sentimentaalsete asjade ja kohtade kaudu end uuesti tükkidest kokku panema. Raamat toob ilmekalt esile, et lähedaste kaotusega võime kaduda vahel isegi, kuid siis on abi esemetest, mis aitavad meenutada häid mälestusi ja edasi liikuda – «Ja samal ajal oli isa ikka veel siin. Igal pool.»

***

Dánial Hoydal, «Jooned».
Dánial Hoydal, «Jooned». Foto: Raamat

«Jooned»

Dánial Hoydal

Illustreerinud Annika Øyrabø

Tõlkinud Andry Arro

Kirjastus Nordur

2023

Dánial Hoydal jutustab, kuidas lähedase surm võib meid muuta ja mõjutada. Peategelane hakkab peale vanaisa surma nägema igal pool jooni, mis kohutavad teda ja panevad mõtlema jubedaid sundmõtteid. Ta ei taha enam kõndida koolist koju oma parima sõbraga, sest jooned tänavakividel hirmutavad teda ja ta peab astuma kindlal moel, et kõik läheks hästi. Poiss tajub, et tema parim sõber eemaldub temast, kuid ei julge sellest sõbra ega emaga rääkida. Kui ema tajub poisi muret, pöördub ta poisi poole. Jagades oma muret, muutuvad jooned vähem intensiivseks ja teda ei paina enam sundmõtted. Raamatus on väga huvitav roll ka illustratsioonil, kus leina perioodil on jooned ähvardaval positsioonil ning lõpus kaanesiseküljel, kui poiss on saanud tagasi lootuse, kasvavad asfaldi vahelt välja lilleõied. «Jooned» räägib sisemistest muutustest, kontrolli kadumisest ja selle taastamise vajadusest, kui lähedane sureb.

***

Anti Saar, «Külaskäik».
Anti Saar, «Külaskäik». Foto: Raamat

«Külaskäik»

Anti Saar

Illustreerinud Anna Ring

Kirjastus Päike ja Pilv

2017

Anti Saare pildiraamat vestab, kuidas vahel võivad kadunud lähedasele armsad ja omased kohad, tegevused, söögid ja lõhnad tuletada meile meelde nendega koos veedetud aega, mis seeläbi pakub tröösti raskel ajal. Peategelaseks on väike poiss, kes läheb külla oma vanaisale peale vanaema surma. Vanaisa aias poeb poiss õunaussi august sisse ning satub võlumaailma, kus aukudest aina edasi pugedes avanevad kummalised kohad. Lõpuks jõuab ta kööki, kus istub ka vanaema, kes palub tal vanaisale toeks olla ja lubab poisi jaoks alati olemas olla. «Külaskäigu» põhiteemaks on edasi liikumine ilma kalleid oma südamest ja mõtteist välja heitmata.

***

Triinu Laan, «Luukere Juhani juhtumised».
Triinu Laan, «Luukere Juhani juhtumised». Foto: Raamat

«Luukere Juhani juhtumised»

Triinu Laan

Illustreerinud Marja-Liisa Plats

Kirjastus Päike ja Pilv

2021

Triinu Laane raamat luukere Juhani juhtumistest on üks südamlikemaid, mille keskmes on aeglase elutempo nautimine. Laane jutustab lugejale loo luukerest nimega Juhan, kes läheb bioloogiaklassis töötamiselt pensionile maale taadu ja memme juurde Võrumaale. Lood on lühikesed, kuid paari lausega suudab autor edasi anda kõik vajaliku, luua usutava õhustiku ning põneva süžee. Juhani seiklused on südantsoojendavad ning rõhutavad rõõmu tundmist väikestest asjadest nagu saun, lumeinglid, lapselapsed ja vanniskäigud. Juhan saab memme ja taadu pere osaks nii, et taadu lubab end koguni koos temaga matta lasta, ning on taadule toeks, kui memmet enam ei ole.

Rohkem raamatusoovitusi leiad Eesti Lastekirjanduse keskuse kodulehelt.

Tagasi üles