Saada vihje

Igivana küsimus – kuidas suhestuvad pilt ja sõna?

Huvitavate piltidega lasteraamatud.
Huvitavate piltidega lasteraamatud. Foto: Toomas Huik

Lääne kultuuriloos on pildi ja sõna mõtestamisel põimunud kaks vastandlikku allikat – kreeka filosoofia ja judeokristlik​ traditsioon, kirjutab artiklikogumiku «Pildikeel kirjakultuuris» sissejuhatuses Miikael-Aadam Lotman.

Kuidas suhestuvad visuaalne pilt ja kirjalik tekst? Igivana küsimus, mis 1980. aastail tõusis kunstiteadlaste tähelepanu keskmesse ja tänu kiiresti arenevale digitehnoloogiale puudutab meid üha lähemalt. Artiklites vaadeldakse pildi ja sõna suhet eri ajastutel eri vaatenurkadest.

Artiklikogu «Pildikeel kirjakultuuris».
Artiklikogu «Pildikeel kirjakultuuris». Foto: Raamat

Tiina Kala artiklist ««Porphyriose​ puu» juured ja võrsed. Piltkujutiste funktsioon hiliskeskaegsetes loogikatekstides Tallinna dominiiklase David Sliperi konspekti näitel» nähtub meie mõtlemise pildilisus, pilt on abiks keerulise filosoofilise probleemi mõistmisel. Ivar Leimuse​ artikkel «Münt kui võimu teabekandja. Kesk- ja varauusaegse Liivimaa vaatenurk» kõneleb pildist kui võimu sümbolist. Münt ei ole pelgalt maksevahend, vaid kätkeb endas ka olulist teavet mündiõiguse kohta. Kui mündi sõnaline osa on napp, siis varauusaegses aadlikultuuris oli sõnal ja piltkujutisel võrdne roll, sõnum kandus ühelt teisele, selgub Kristi Viidingu uurimusest «Eesti- ja Liivimaa haritlaste nobiliteerumisprotsessi​ kajastusi 1630.–1640. aastate luules ja kunstis».

Kuid pilte saab maalida ka sõnadega. Inna Põltsam-Jürjo kirjutab artiklis «Pildist nimeks. Visuaalse eeskuju mõju nimeandmisel Eestis 14.–16. sajandil» koha- ja isikunimedest kui mälupiltidest. Aivar Põldvee uurimus «Meie vanima aabitsakuke genealoogiast» avab üllatavast küljest luteriusu​ ühe tugevaima sümboli algupära. Pilt võimaldab väheste vahenditega väljendada kunstimaitset, perekondlikku ja sotsiaalset staatust – seda loeme Tiiu Reimo artiklist «Pulmadest, Tallinna ja Tartu 17.–18. sajandi pulmatrükistest ning nende kaunistustest».

Eesti Rahvusraamatukogu toimetiste allseeria «Raamat ja aeg» avaldab uurimusartikleid Eesti ja Eestiga seotud piirkondade kirjakultuuri ajaloost.

Tagasi üles