Saada vihje

Kirjanik Maarja Kangro soovitab kolme raamatut, mis aitavad Ukraina mõttemaailma mõista

Copy
Maarja Kangro
Maarja Kangro Foto: Mihkel Maripuu

Eesti Kirjanike Liidu juht Maarja Kangro tutvustab Kuku pärastlõuna rubriigis «Raamaturahvas» väärt lugemist Ukrainast. Kuula saadet!

Raamatud, millest on saates lähemalt juttu:

Andri Krasnjaštšõhh «Jumal on. +/-»

Selle raamatu üks märksõnu on killud, seda nii sisu kui ka vormi mõttes. Kuu aega pärast täiemahulise sõja algust Harkivist pommide alt Poltavasse ümber asunud ukraina kirjanik ja õppejõud Andri Krasnjaštšõhh on need kirja pannud oma telefoniga, nii et nendest kujunev mosaiik jääb omamoodi mikroajaloona jäädvustama sõja esimest aastat.

Serhi Žadan «Depeche Mode»

1993. aasta suvel peavad kolm Harkivis olesklevat noormeest – minajutustaja Žadan, Koer Pavlov ja Kommunisti-Vasja – leidma üles neljanda kamraadi Karburaatori-Saša, et talle tähtis teade edasi anda. Oma teel kohtavad nad nii abistajaid kui ka vastutöötajaid, tarbivad teadvusseisundit muutvaid aineid ning liiguvad üle piiri otseses ja kaudses mõttes. Klassikaline kangelase teekonna müüt on sedapuhku esitatud postsovetlikule metsikule idale kohases pöörases vormis.

Oksana Zabužko «Ukraina seksi väliuuringud»

Harvardi ülikoolis õpetav ukraina poetess elab kunstnik Mõkolaga üle intensiivse armuloo. See tõotab esimesel pilgul midagi tõelist ja vastupandamatut, mees on uue aja nägu, aga ometi on suhe kohe algusest peale vägivaldne, vanu mustreid ilmutav «rahvusmõtte ohvrilugu». Intellektuaalselt ja emotsionaalselt kirglikus monoloogis asub naine uurima lõppenud suhte arheoloogiat.

2006. aastal kuulutati romaan Ukraina ühiskonda esimesel viieteistkümnel iseseisvusaastal enim mõjutanud kirjandusteoseks.

Tagasi üles