Saada vihje

10 silmaringi avardavat raamatut ajaloohuvilistele ja maailmamuutjatele

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Raamat on ajatu kingitus, mis avab uusi uksi ja annab võimaluse mõelda kaugemale oma igapäevaelu piiridest. Olgu selleks pilk minevikku, sügavuti tungimine tänapäeva probleemidesse või julgus visandada tulevikustsenaariume – just need lood aitavad mõista maailma, kus elame, ning inimesi, kes selle kujundanud on. Siin on kümme sisukat teost, mis on ideaalseks kingituseks ajaloo-, poliitika- ja tulevikuentusiastidele.

Yuval Noah Harari, «Neksus».
Yuval Noah Harari, «Neksus». Foto: Raamat

«Neksus. Infovõrgustike lühiajalugu kiviajast kuni tehisaruni»

Yuval Noah Harari

​Tõlkinud Lauri Liiders

​Postimehe kirjastus

2024

Harari viib lugeja läbi tuhandeid aastaid kestnud infovõrgustike arengu, näidates, kuidas info liikumine ja selle kontrollimine on kujundanud riike, kultuure ja ühiskondi. Alates ürginimestest, kes jagasid jahijutte, kuni tänapäeva algoritmide ja tehisintellektini avaneb maailm uues valguses.

Tuntud oma selge ja haarava stiili poolest, suudab Harari keerulisi protsesse lihtsustada ja muuta need põnevaks ka tavalugejale. See raamat sobib ideaalselt kingituseks inimesele, kes tahab mõista, kuidas tänane infomaailm on ajalooga sügavalt seotud ja kuhu see meid tulevikus viia võib.

​***

Christian Kelch, «Liivimaa ajalugu».
Christian Kelch, «Liivimaa ajalugu». Foto: Raamat

«Liivimaa ajalugu»

Christian Kelch

​Tõlkinud Ivar Leimus

​Kirjastus Tänapäev

​2024

Christian Kelchi kroonika on üks olulisemaid allikaid 17. sajandi Liivimaa ajaloo uurimiseks. Tegemist on põhjaliku ülevaatega piirkonna sündmustest, mis ulatuvad sõdadest ja katkulaineist kuni argielu detailideni. Ivar Leimuse tõlge toob lugejateni Kelchi ajastu keelekasutuse ja mõttelaadi, muutes selle klassikalise teose kättesaadavaks ka tänapäeva lugejale.

Raamat pakub nii teaduslikku väärtust kui ka ajastu mõistmiseks vajalikku konteksti. Sobib hästi ajaloohuvilistele, kes otsivad süvenemiseks ajastutruid allikaid.

***

«Maailm 2050. Mis meid võib oodata ees?»
«Maailm 2050. Mis meid võib oodata ees?» Foto: Raamat

«Maailm 2050. Mis meid võib oodata ees?»

Vestles Neeme Raud

Autorid: Marju Lauristin, Jonatan Vseviov, Tarmo Soomere, David Vseviov, Jaan Tallinn, Jaan Aru, Peeter Koppel, Margus Punab, Lisett Luik, Markus Villig, Oliver Sildmäe, Georg Vooglaid

Kirjastus Pilgrim

​2024

Milline on maailm 25 aasta pärast? Neeme Raua eestvedamisel koondatud Eesti tippmõtlejate prognoosid pakuvad vaimustavalt mitmekesiseid nägemusi tulevikust, kus tehnoloogia areng, kliimamuutused ja ühiskondlikud murrangud mängivad keskset rolli. Marju Lauristin, Jaan Aru, Jonatan Vseviov ja paljud teised jagavad oma ideid ja hoiatusi, kirjeldades nii visioone kui jagades praktilisi tähelepanekuid.

See on ideaalne kingitus inimesele, kes tahab mõista, mis meid ees ootab ja kuidas paremini tulevikuks valmistuda.

***

David Grann, «Wager. Lugu laevahukust, mässust ja mõrvast».
David Grann, «Wager. Lugu laevahukust, mässust ja mõrvast». Foto: Raamat

«Wager. Lugu laevahukust, mässust ja mõrvast»

David Grann

​Tõlkinud Karin Suursalu

Helios kirjastus

2024

David Granni meisterlikus jutustuses avanevad 18. sajandi Briti laevahukk, sellele järgnenud ellujäämiskatsed ja moraalsed dilemmad põnevusromaanile väärilise pingega.

Granni põhjalik uurimistöö ja vestmisoskus muudavad loo haaravaks ja eluliseks, tuues lugeja silme ette nii meresõidu raskused kui ka inimhinge tumedad küljed.

Raamat on hea kingitus seiklejatele ja ajaloosõpradele, kellele meeldib, kui tõestisündinud lood on sama põnevad kui ilukirjandus.

***

Susan Eischeid, «Elu ja surma valitseja».
Susan Eischeid, «Elu ja surma valitseja». Foto: Raamat

«Elu ja surma valitseja. Maria Mandli, Auschwitz-Birkenau naiste koonduslaagri peavalvuri pimeduse teekond»

Susan J. Eischeid

Tõlkinud Elina Adamson

Helios kirjastus

2024

Eischeid jutustab sünge ja valusa loo Maria Mandlist, naisest, kes oli üks julmemaid valvureid Auschwitz-Birkenau koonduslaagris. Autor toob esile, kuidas üksikisiku otsused ja ajastu meeletus võivad luua kurjuse, mis painab terveid põlvkondi.

Teos on ühtaegu ajalooline dokument ja sügav psühholoogiline uurimus, mis sunnib lugejat küsima, kuidas säärane õudus võimalikuks sai.

See on raamat, mis puudutab ja jääb kauaks meelde, olles mõtlemapanev kingitus neile, kes tahavad ajalugu mitte ainult lugeda, vaid ka mõista.

***

Nicole Perlroth, «Niimoodi lõpeb maailm, räägivad nad mulle».
Nicole Perlroth, «Niimoodi lõpeb maailm, räägivad nad mulle». Foto: Raamat

«Niimoodi lõpeb maailm, räägivad nad mulle»

Nicole Perlroth

Tõlkinud Janika Kuusik

Kirjastus Rahva Raamat

2024

Küberjulgeolek on tänapäeva maailmas sama oluline kui füüsiline turvalisus, ja Perlrothi raamat avab selle varjatud sõjatsooni häirivalt selges võtmes. Autor, kelle kogemus põhineb aastatepikkusel uurimistööl, näitab, kuidas kübersõjad kujundavad tulevikku ja mõjutavad igapäevaelu.

See on hoiatus ja üleskutse ärkamiseks, sest digitaalsed rünnakud on juba ammu meie ukseni jõudnud.

Kingi see raamat inimesele, kes hoolib tehnoloogiast ja enda harimisest.

***

Margus Laidre, «Ars moriendi – ars amatoria».
Margus Laidre, «Ars moriendi – ars amatoria». Foto: Raamat

«Ars moriendiars amatoria​. Kunst surra ja kunst armastada kesk- ja varauusaegses Euroopas»

Margus Laidre

Argo kirjastus

2024

Laidre teos käsitleb surma ja armastuse teemasid kesk- ja varauusaegse Euroopa kultuuriloos. See on süvitsi minev ja detailirohke uurimus, mis näitab, kuidas elu suurimad küsimused – kuidas armastada ja kuidas surra – on inimest saatnud läbi sajandite.

Autor seob oskuslikult ajalugu, kirjandust ja filosoofiat, pakkudes lugemiselamust, mis on ühtaegu õpetlik ja kaunilt kirjutatud.

***

Matti Maasikas, «Rahvas, kes hakkas vastu».
Matti Maasikas, «Rahvas, kes hakkas vastu». Foto: Raamat

«Rahvas, kes hakkas vastu. Euroopa Liidu suursaadikuna Ukrainas 2019–2023»

Matti Maasikas

Kirjastus Varrak

​2024

Maasikas kirjutab ausalt ja siiralt oma kogemustest Ukrainas keerulistel aastatel, kui tal oli Euroopa Liidu suursaadikuna võimalik sõja ja poliitika mõjusid lähedalt näha. Raamat on tunnustus Ukraina rahvale, kes on näidanud uskumatut vastupidavust ja ühtehoidmist.

Maasika kirjeldatud lood ja tähelepanekud toovad sündmused kodule lähemale, pakkudes samas sügavamat arusaamist laiematest arengutest Euroopas.

***

Jari Järvelä, «Ma armastan Eva Brauni».
Jari Järvelä, «Ma armastan Eva Brauni». Foto: Raamat

«Ma armastan Eva Brauni»

Jari Järvelä

​Tõlkinud Piret Pääsuke

Kirjastus Hea Lugu

2024

Järvelä romaan on ajastutruu ja samas mänguline, põimides ajaloolised faktid ja kujutlusvõime.

Eva Brauni elu ja tema suhe Hitleriga saavad teose lehekülgedel uue, inimliku varjundi, mis sunnib lugejat mõtlema armastuse ja võimu keerukale suhtele.

***

Katherine Howe, «Piraatluse ajalugu».
Katherine Howe, «Piraatluse ajalugu». Foto: Raamat

«Piraatluse ajalugu»

Katherine Howe

Tõlkinud Kaido Kangur

Kirjastus Tänapäev

2024

Howe kirjeldab värvikalt ja detailirohkelt piraatide maailma täis ohtusid, vabadust ja ahnust. Raamat viib seiklema, tutvustades ajaloo kuulsamaid piraate ja müüte, mis neid ümbritsevad.

See on kaasahaarav lugemine, mis on sama põnev kui ilukirjandus.

Tagasi üles