Saada vihje

Ilmus luuletaja Kristiina Ehini romaan, mis sai alguse enda lahtimuukimisest

Copy
Kristiina Ehin raamatuga.
Kristiina Ehin raamatuga. Foto: Silver Sepp

Kuidas armastada teineteist koos kõigi vooruste ja puudustega? Kristiina Ehini autobiograafiline tragikomöödia on naise elu lõpututest rollidest ja sellest, kui lihtne tundub olla mees.

Kristiina Ehini romaan «Südametammide taga». Raamatu kaanepildi kujundas ja pildistas kunstnik Gabriela Urm. Foto on tehtud Kristiina Ehinit kujutavast taaskasutusteosest, mille autorid on Tartu Raatuse Kooli õpilased Hanna-Lene Sommer, Kirke Sibul ja Marta Laanoja, keda juhendas Kadri Kosk.
Kristiina Ehini romaan «Südametammide taga». Raamatu kaanepildi kujundas ja pildistas kunstnik Gabriela Urm. Foto on tehtud Kristiina Ehinit kujutavast taaskasutusteosest, mille autorid on Tartu Raatuse Kooli õpilased Hanna-Lene Sommer, Kirke Sibul ja Marta Laanoja, keda juhendas Kadri Kosk. Foto: Raamat

Romaani «Südametammide taga» peateema on, kuidas armastada iseennast ja teineteist koos kõigi puuduste ja voorustega. See autobiograafiline tragikomöödia on naise elu kummituslikest rollidest, mille tunnistamiseni on pikk tee. Romaan on kahe loomingulise inimese tõmbuvast ja põrkuvast suhtest keset pidupäevade ülevust ja argielu hullust.

Autori sõnul on romaan osalt elulooline, osalt aga kantud kujutlusvõimest ja kultuuriloo hoovustest. «Enda lahtimuukimine oli pikk teekond. Käisin psühhoterapeudi juures ja tegelesin oma tabude ja hirmudega, oma südametammidega. Püüdsin leida vastust küsimustele: mida ma tahan, mida ma teen, mida ma vajan, mida ma väldin. Sealt edasi sai kirjutamine hoo sisse,» kirjeldab Ehin, kelle sulest on varem ilmunud kümme luulekogu.

«Südametammide taga» on «Paleontoloogi päevaraamatu» (2015) järel autori teine romaan.

Mida arvavad esimesed lugejad?

Kirjandusteadlane Sirel Heinloo ütleb, et see maagilis-psühholoogilise realismi valdkonda kuuluv romaan pani teda juubeldama ja vahetevahel ka pidurdamatult naerma. «Autori üle võlli elupeol löövad teiste seas tantsu kirjanikud Contra, Lydia Koidula, Ludwig Sander ja Justin Petrone, aga sealt ei puudu ka Maardu Märt, peakangelase Silver Sepa rikas rivaal,» tutvustab ta.

«See romaan on eluloolise ja kultuuriloolise sujuv sulam,» märgib kirjandusteadlane Sirje Kiin. «Ballaad Tartule. Hõrk ja sõnatundlik. Argine ja püha.»

Psühholoogiaprofessor Mare Pork märgib aga, et teda haarasid lugedes ülevus, elevus ja sisemine lahke naer. «See raamat on haaravas ilukirjanduslikus vormis armastamise ja elusolemise õpik, mis võiks meid kõiki inspireerida,» soovitab ta.

Tagasi üles