Saada vihje

EKSPERT SOOVITAB 6 raamatut, mis võiksid kõnetada teismelisi

Eesti Lastekirjanduse Keskuse teabeosakonna juhataja Helena Kostenok soovitab noortele jõuluks raamatuid kinkida. Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus

Jõulukingi leidmine teismelisele võib olla kohati tõeline väljakutse. Kui traditsiooniliseks kujunenud nutitelefoni või arvutimängu kõrval või asemel tahaks sel aastal lisada kingikotti midagi, mis toob rohkem mõtteainet ja elamusi, siis võiks see olla raamat. Otsisime välja kuus teismelisele lugejale sobivat raamatut – esindatud on fantaasiaseiklused, detektiivilood, killukesed ajaloost, sport ning keelemängulised luuleread.

Jukka Behm, «Imepoiss Leon».
Jukka Behm, «Imepoiss Leon». Foto: Raamat

«Imepoiss Leon»

Jukka Behm

Tõlkinud Helena Lemendik

Kirjastus Eesti Raamat

2024

Jalgpallitrioloogia avaraamat viib lugeja Suurbritanniasse, kus 13-aastane Leon elab koos oma tädiperega. Talle teadaolevalt on tema ema surnud ning isa kohta andmed puuduvad. Poissi huvitab väga jalgpall, kuid kahjuks juhib kohalikku meeskonda õelusest pakatav tädimees, kes Leoni jalkatrenni ei luba. Nii ei jää poisil muud üle, kui harjutada pallimängu pargis koos täiskasvanutega. Oma trikivideote abil jääb ta silma maineka jalgpalliklubi Hammersmith United talendiotsijale, kes kutsub Leoni Londonisse. Kuulsusel on ka varjuküljed: tädimees proovib tema pealt kasu lõigata, klubis toimuvad kahtlased tehingud ning Leon avastab üha rohkem oma mineviku kohta.

Raamat sobib noortele vanuses 12–15, kes otsivad tõetruud spordilugu, mis on vürtsitatud peresaladuste ja põnevusega.

***

Jaanus Vaiksoo, «King nr 42».
Jaanus Vaiksoo, «King nr 42». Foto: Raamat

«King nr 42»

Jaanus Vaiksoo

Illustreerinud Katrin Kaev

Kirjastus Ärkel

2024

«Kinga» sarja neljandas osas suunduvad peategelased Paul, Minna ja Ats kevadvaheajal maale, vanade sõprade Hugo ning Katja juurde, eesmärgiga aidata zooloogiaprofessor Kristjanit lendoravate uute elupaikade otsimisel. Lendoravad on Eestis kriitiliselt ohustatud liik, kelle levialaks Virumaa metsad. Paul leiab lendorava pesapuu lähedalt väikese hõbedase südame ning kui noored märkavad ürgmetsa puudelt alla rippumas kummalisi köisi ja tuvastavad mudase jalajälje nr 42, pole muud kui avada uus toimik ning asuda seda kõike lähemalt uurima.

Teos sobib hästi 10–14-aastastele, kes armastavad humoorikaid detektiivilugusid ja loodust.

***

Ali Standish, «Uskumatud lood Baskerville Hallis».
Ali Standish, «Uskumatud lood Baskerville Hallis». Foto: Raamat

«Uskumatud lood Baskerville Hallis»

Ali Standish

Tõlkinud Kristina Uluots

Kirjastus Varrak

2024

Lugu on inspireeritud Arthur Conan Doyle’i eluloost ning sisaldab viiteid kuulsatele tegelastele nagu dr Watson ja Sherlock Holmes. Noor Arthur Doyle saab kutse õppida ajaloolises ja salapärases Baskerville Hallis, kus teda ootavad ees uued sõbrad, eriskummalised professorid ja põnevad seiklused. Arthur sõbruneb Irene Eagle’iga ja Jimmie Moriartyga, kes on samuti tuttavad tegelased Sherlock Holmesi lugudest. Peategelased saavad võimaluse liituda salapärase Ristikheina ühinguga ning peavad läbima kolm katsumust. Lisaks toimuvad koolis seletamatud plahvatused, ringi liigub keegi Roheline rüütel ja lahendamist ootab tume saladus.

Kaasahaarav ja tempokas raamat sobib ideaalselt kingikotti 10–13-aastastele, kes naudivad lugudes seiklust ja salapära.

***

Katherine Rundell, «Võimatud olendid».
Katherine Rundell, «Võimatud olendid». Foto: Raamat

«Võimatud olendid»

Katherine Rundell

Tõlkinud Jüri Kolk

Kirjastus Varrak

2024

Kaasahaarav fantaasiajutustus pakub lugejale hoogsat ja mütoloogiarikast maailma. Mal elab maagilises saarestikus nimega Arhipelaag, kus elavad ka mütoloogilised olendid nagu greifid, kentaurid, lohed, ükssarvikud. Selgub, et hästi varjatud saarestik ja selle elanikud on suures ohus, lisaks proovib keegi mõrvata ka Mali. Läbipääsu Arhipelaagi valvab vardja, Christopheri vanaisa. Kui Mal palub Christopherilt kui tulevaselt vardjalt abi, siis poiss ei kõhkle. Koos proovivad nad leida vastuse, miks on klimmer kadumas ja maagilised olendid suremas ning mis seos on sellel kõigel Maliga.

See fantaasiarikas raamat sobib suurepäraselt 10–14-aastastele, kes naudivad maagilisi lugusid täis müüte ja seiklusi.

***

Doris Kareva, «Puhas lora».
Doris Kareva, «Puhas lora». Foto: Raamat

«Puhas lora»

Doris Kareva 

Illustreerinud Regina Lukk-Toompere

Kirjastus Verb

2024

Mitmekihiline luulekogumik, mis kõneleb loodusest, loomadest, kassidest, kaladest, suvest, sõprusest, õnnest ja hoolimisest. Teismeline lugeja oskab lisaks keelemängule hinnata tekstides peituvat mitmetähenduslikkust. Kareva luule on vaba, täis fantaasiat ja loovust, kohati isegi pöörane. See annab noorele lugejale võimaluse avastada ja mõista tundeid, pakub lohutust ja äratundmist, suunab abstraktselt mõtlema. Regina Lukk-Toompere jõulised kollaažid mõjuvad teoses äärmiselt ligitõmbavalt. Teos on elav tõestust, et luuleraamat võib olla šikk!

Luulekogumik sobib noorele lugejale, kes hindab luule poolt pakutavat keelemängu ning visuaalset lummust.

***

Sarah Crossan, «Kus süda peaks olema».
Sarah Crossan, «Kus süda peaks olema». Foto: Raamat

«Kus süda peaks olema»

Sarah Crossan

Tõlkinud Kristina Uluots

Kirjastus Varrak

2024

Iiri kirjanik Sarah Crossan viib oma romaanis noore lugeja 19. sajandi Iirimaale, kus kartuliikaldus ja näljahäda (1845–1852) põhjustasid talurahvale suuri kannatusi. Peategelane Nell, 16-aastane nutikas ja luulet armastav talutüdruk, töötab mõisas köögitüdrukuna, et olla toeks oma perekonnale. Ühel päeval saabub häärberisse mõisavalitsemist õppima mõisniku õepoeg Johnny. Noorte kohtumist saadab sümpaatia, mida neil tuleb teiste eest hoolega varjata. Kui tuleb päev, mil nälginud talurahvas alustab mõisniku vastu mässu, peavad noored langetama rasked otsused.

Parim kingivalik teismelistele, kes hindavad ajaloolisi lugusid, mille keskmes on tunded ning võitlus õigluse nimel.

Rohkem raamatusoovitusi leiad Eesti Lastekirjanduse keskuse kodulehelt.

Tagasi üles