Saada vihje

Peep Vain soovitab: need 10 raamatut aitavad elu muuta

Koolitaja Peep Vain. Foto: Eero Vabamägi
Copy

Peep Vain on Eesti enesearengukoolituste teerajaja, õpetaja ja innustaja, kelle töö on mõjutanud paljusid inimesi. Teda tuntakse süsteemse lähenemise ja sügava empaatiavõime poolest. 

Peep Vainu sulest on ilmunud ka raamatud «Kõige tähtsam küsimus», «Keset elu» ja «Ukselt uksele». Lisaks on ta raamatu «​Ellujäämiskursus: kuidas muutustega elus toime tulla» kaasautor.

Uus aasta toob kaasa endaga uued algused ja võimalused. Kuna Peep usub, et igaühel on potentsiaal luua elu, mis on täidetud selguse, rõõmu ja tähendusega, siis pöördus Apollo just tema poole, et uurida kõige motiveerivamaid ja inspireerivaimaid lugemissoovitusi, millega uut aastat alustada võiks.

***

Stephen Covey, «Väga efektiivse inimese seitse harjumust».
Stephen Covey, «Väga efektiivse inimese seitse harjumust». Foto: Raamat

1. «Väga efektiivse inimese seitse harjumust», Stephen Covey. 1991. aasta leid

Olen seda raamatut aastaid soovitanud ja ilmselt jäängi soovitama. Sain selle kingiks 23-aastaselt ja see on osutunud kui vundamendiks isiksuslikule arengule ning elus hakkamasaamisele. Teeb arusaadavalt selgeks isikliku vastutuse olemuse, suunab kaugemale tulevikku vaatama, õpetab tähtsat ebaolulisest eristama, teistega arvestama ja iseennast pidevalt taastama ning uuendama.

James Clear, «Aatomharjumused».
James Clear, «Aatomharjumused». Foto: Raamat

2. «Aatomharjumused», James Clear. 2023. aasta leid

Kui Covey keskendub rohkem kindlatele harjumustele, siis Clear räägib eelkõige harjumuste kujundamise võimest ja olulisusest. Sõna «aatom» pealkirjas viitab sellele, et ei tasu alahinnata väikeseid muutusi. Kui neid järjepidevalt teha ning juurutada, toovad nad ajapikku endaga kaasa murrangulisi arenguid. Väga praktilisi soovitusi ja toimivaid enesejuhtimise tehnikaid täis raamat.

Morgan Housel, «Raha psühholoogia».
Morgan Housel, «Raha psühholoogia». Foto: Raamat

3. «Raha psühholoogia», Morgan Housel. 2022. aasta leid

Mu meelest kõige parem ja kõige paremini kirjutatud raamat rahast ja mateeria valitsemisest. See pole niivõrd tehniliste teadmiste raamat, vaid keskendub – nagu pealkirigi ütleb – psühholoogiale. Selgitab lahti inimeste pealtnäha irratsionaalsete käitumiste tagamaid ning neid nii avades aitab neid endast maha raputada.

Dr Anna Lembke, «Dopamiinisõltlased».
Dr Anna Lembke, «Dopamiinisõltlased». Foto: Raamat

4. «Dopamiinisõltlased», Anna Lembke. 2024. aasta leid

See raamat keerab halbade harjumuste teema kraadi kangemaks ning võtab ette kõikvõimalikud sõltuvused. Taas annab vihje pealkiri – asi pole mitte niivõrd ühes või teises sõltuvuskäitumises või -aines, vaid sõltuvuse tekkimise mehhanismis. Ja selle mehhanismi keskses tegelases ehk hormoonis nimega dopamiin. Väga ladus ja loetav raamat, hästi näidetega illustreeritud ning taas praktiline ja toetav.

Ichiro Kishimi ja Fumitake Koga, «Julgus mitte meeldida».
Ichiro Kishimi ja Fumitake Koga, «Julgus mitte meeldida». Foto: Raamat

5. «Julgus mitte meeldida», Ichiro Kishimi, Fumitake Koga. 2021. aasta leid

Vähe on inimesi, kes end teiste arvamusest ülemäära palju segada ja mõjutada ei lase. Kaks jaapanlast – filosoof ja kirjanik – on osavalt dialoogi vormis ette võtnud suure Austria psühholoogi Adleri psühholoogia ja tõlkinud selle erakordselt heasse kaasaja «keelde». Raamat tõstab kesksele kohale julguse muutuda, teha esimene samm.

Oscar Wilde, «Dorian Gray portree».
Oscar Wilde, «Dorian Gray portree». Foto: Raamat

6. «Dorian Gray portree», Oscar Wilde. 1983. aasta ja 2024. aasta leid

Seda raamatut täiskasvanuna sõbra soovitusel uuesti lugedes olin hämmingus. Esiteks sellest, kui ilusas (kohati isegi üle võlli keeratud) keeles see raamat kirjutatud on. Teiseks sellest, et miks 16-aastaseid omal ajal (ei tea, kas ka praegu?) sellist teost lugema sunniti. Seal on nii palju kihte ja nüansse, mida on elukogemuseta võimatu mõista.

Al Pacino, «Sonny Boy. Mälestused».
Al Pacino, «Sonny Boy. Mälestused». Foto: Raamat

7. «Sonny Boy», Al Pacino biograafia. 2025. aasta leid, pooleli

Al Pacinot teavad kõik. Tekst tagakaanelt: jahmatavalt avameelne jutustus täiel rinnal elatud loomeelust filmikunsti ajaloo ühelt kõige ikoonilisemalt näitlejalt.

Aldous Huxley, «Hea uus ilm».
Aldous Huxley, «Hea uus ilm». Foto: Raamat

8. «Hea uus ilm», Aldous Huxley. 2023. aasta leid

Maailmakirjanduse saja parima hulka kuuluv teos, süngelt satiiriline ulmeromaan tuleviku-utoopiast. Kirjutatud 1932, ammu enne kui Huxley psühhedeelia-maailmad avastas ning oma «Taju ustega» laineid lõi. Isegi pea sada aastat hiljem on see väga tänapäevane lugemine, eriti peale viimasel viiel aastal maailmas ja Eestis toimunud sündmusi ning muudatusi.

Heiki Kohal, «Aitab draamast!»
Heiki Kohal, «Aitab draamast!» Foto: Raamat

9. «Aitab draamast», Heiki Kohal. 2025. aasta lugemisloetelus

Eesti autori heas eesti keeles kirjutatud raamat kõigi jaoks elutähtsast asjast – headest suhetest. Vestlesin autoriga eelmise aasta lõpus telefonis, jäi hea mulje. Ostsin raamatu ja lappasin ning hea mulje süvenes.

Peep Vain, «Ukselt uksele».
Peep Vain, «Ukselt uksele». Foto: Raamat

10. «Ukselt uksele», Peep Vain. Kirjutatud aastatel 2019–2024

Raamatute autorit niimoodi raamatuid soovitama panna on ikka väga tricky business. Ennast soovitada on labasevõitu, ennast soovitamata jätmine silmakirjalik (noh, seda muidugi siis, kui enda loomingusse usku ei ole). Kuna eelmise aasta lõpul ilmus mu uus raamat «Ukselt uksele» ja see on senistest parim, siis ei saa seda soovitamata jätta.

Lühidalt on see lihtsalt üks hea lugu. Samas on see lugu, mis lugejat tõstab, ta meelt ülendab, paneb teda elu üle mõtlema ja tahtma tegutseda. Ajastuteos, mis viib lugeja ajas tagasi aastasse 1990, mil püsis veel Nõukogude Liit ja Eestist Ameerikasse sattumine oli harv ja ulmeline juhus. Jutustus sellest, kui noor 22-aastane mees sattus Ameerikasse ukselt uksele raamatuid müüma.

Tagasi üles