Saada vihje

Ilmus Baltimaade õigeusukirikute arhitektuuri käsitlev teos

Copy
Pildil Viljandi Ristija Johannese kirik.
Pildil Viljandi Ristija Johannese kirik. Foto: Marko Saarm

Tallinna Ülikooli Kirjastuselt on ilmunud Alexander Bertashi raamat «The Spread of Orthodoxy and the Architecture of Churches in the Baltics of the 1840s–1917» («Õigeusu levik ja kirikuarhitektuur Baltikumis 1840ndatest kuni 1917. aastani»), mis käsitleb vene õigeusu kirikuehitust Balti regioonis Vene keisririigi hilisperioodil. Põhjalikele arhiiviuuringutele toetudes vaadeldakse selles uurimuses õigeusu kirikute projekteerimist, samuti antakse nüansirikas ülevaade impeeriumi äärealal toimunud poliitilisest ja kultuurilisest koloniseerimisprotsessist.

Selles rohkete fotodega illustreeritud teoses esitatakse Baltimaade õigeusukirikute arhitektuuri ajalugu ülima üksikasjalikkusega, mis teeb raamatu hindamatuks allikaks neile, keda huvitab vene õigeusu levik väljaspool Venemaa piire.

Alexander Bertash, «Õigeusu levik ja kirikuarhitektuur Baltikumis 1840ndatest kuni 1917. aastani».
Alexander Bertash, «Õigeusu levik ja kirikuarhitektuur Baltikumis 1840ndatest kuni 1917. aastani». Foto: Raamat

«Alexander Bertashi uurimuse näol on tegemist väga mahuka, mitmetele arhiividele toetuva uurimistööga, mis ühel poolt pakub ülevaadet ja tõstab esile kunagiste Vene impeeriumi äärealade kultuurilist koloniseerimisprotsessi, teisalt demonstreerib kohalike ühiskondade multikultuurilist iseloomu,» tutvustab ilmunud teost Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi professor Krista Kodres. «Lõpuks olid need ju eestlased ja lätlased, kes kirikukogudusi moodustasid ja kirikuid tegelikult kasutasid. Õigeusukirikute arhitektuur on niisiis ühtepidi uut kogukondlikku identiteeti loov ja teisalt muidugi Balti alade impeeriumisse integreerimise tunnistaja. Sellises mahus ja põhjalikkusega pole Eesti õigeusukirikute arhitektuuri veel kunagi esitletud.»

Alexander Bertash (snd 1964) on kunstiajaloolane, teoloog ja õigeusu preester. Tema uurimistöö keskendub õigeusu ja selle arhitektuurilise pärandi levikule Venemaal ja Baltimaades. Alates 2012. aastast tegutseb ta Bremeni õigeusukiriku ülemana ning vastutab Berliini-Saksa diötseesi arhitektuuri- ning kultuuripärandi eest.

Raamatu toimetas Toomas Schvak ja see ilmub sarjas «Acta Universitatis Tallinnensis. Artes». Väljaande ilmumist toetas Eesti Kultuurkapital.

Tagasi üles