Saada vihje

LUGEDES TARGAKS 5 vahvat raamatut teadmishuvilistele lastele

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm soovitab raamatuid teadmishuvilistele lastele. Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus
Copy

Igaüks tahab uuel aastal tugevamaks, tublimaks, targemaks saada. Et uusi teadmisi eriti tõhusalt koguda, tasub vahepeal ilukirjanduslikele teostele lisaks kätte võtta ka mõni aimeraamat. Viimasel ajal on ilmunud palju huvitavaid teoseid, mis erinevates valdkondade teadmistele lisa toovad. Rääkigu need siis tähtpäevadest või tervisest, võtku vaatluse alla loodus või valeinfo – igaühest on miskit uut ja olulist kõrva taha panna.

Nereida Carrillo, «Kuidas ära tunda vale info».
Nereida Carrillo, «Kuidas ära tunda vale info». Foto: Raamat

«Kuidas ära tunda vale info»

Nereida Carrillo

Illustreerinud Alberto Montt

tõlkinud Merilin Kotta

Kirjastus Koolibri

2024

Sellest asjatundlikust käsiraamatust saad teada nii seda, mis on valeinfo ja kuidas see levib, kui ka seda, kes ja millistel eesmärkidel seda levitavad. Lisaks leiad raamatust ohtralt nõuandeid ja soovitusi, kuidas tänases keerukas inforuumis hakkama saada, valeinfot õigest eristada ning mitte langeda huntide ja pinocchiote lõksu. Testid ja ülesanded, mille õiged vastused on ära toodud raamatu lõpus, aitavad värskelt saadud teadmisi ka kinnistada. Raamat sobib suurepäraselt nii üksi lugemiseks kui ka koolitundides kasutamiseks.

***

Marju Kõivupuu, «Aastaringi jutukera».
Marju Kõivupuu, «Aastaringi jutukera». Foto: Repro

«Aastaringi jutukera»

Marju Kõivupuu

Illustreerinud Regina Lukk-Toompere

Kirjastus Varrak

2024

Kas sina tead, kes on Nääripoiss või kuidas tähistada paastumaarjapäeva? Miks on oluline hingede- või sõbrapäev, emakeelepäev või mihklipäev? Koos tuntud folkloristi Marju Kõivupuuga saavad lapsed ja ehk ka nende vanemad läbi aastaringi kulgeda ja kõiki tähtpäevi meelde tuletades pisut targemaks saada. Nii on meil kõigil ehk rohkem soovi ja jaksu hoida meile esivanemate poolt pärandatud traditsioone ja neid elavana hoida.

***

Maris Pruuli, «Meie seiklused Arktikas. Pingviini piss».
Maris Pruuli, «Meie seiklused Arktikas. Pingviini piss». Foto: Raamat

«Meie seiklused Arktikas. Jääkaru pai/Pingviini piss»

Maris Pruuli

Illustreerinud Eike Ülesoo

Kirjastus Varrak

2024

Selles põnevas reisiraamatus saad koos pootsman Maris Pruuli ja teiste jahtlaeva Admiral Bellingshausen meeskonnaliikmetega teha kaasa polaarretked Arktikasse ja Antarktikasse. Kui tirelraamatu ühel poolel tutvustatakse jääkaru, polaarrebast ja muskusveist, siis teisel poolel saab õppida pingviini, albatrossi ja hüljeste elukommete kohta. Lisaks põnevatele kirjeldustele kohtumisest loomade ja lindudega on raamatus ka ohtralt illustreerivat materjali, nagu fotosid ja joonistusi, kaane siseküljelt leiab kaardid. Iga peatüki lõpus on ka küsimused, mille üle noor lugeja saab mõtiskleda.

***

Els Heinsalu, «Haldjas kantseldab suhkruhaldjat».
Els Heinsalu, «Haldjas kantseldab suhkruhaldjat». Foto: Raamat

«Haldjas kantseldab suhkruhaldjat»

Els Heinsalu

Illustreerinud Piia Maiste

Kirjastus Hea Lugu

2024

Mida teha, kui lapse meeleolu ootamatult vaheldusrikkaks muutub? Kord on ta turtsakas ja keevaline, peagi aga tujutu ja loid? Raamatus tegutseb sarja varasematest osadest tuttav pere, kellel tuleb kokku puutuda uue väljakutsega. Pere noorimal tütrel Haldjal avastatakse suhkruhaigus. Milliseid muutusi sunnib haigus tegema Haldjat ennast, aga ka kogu tema peret, sellest antakse kena lastepärane, kuid siiski teaduslikult adekvaatne ülevaade. Raamat aitab mõista suhkruhaigusega lapsi ning olla toeks neile peredele, kes ise probleemiga kokku puutuvad.

***

Lasteraamat «Kas liblikatel on hambad?». Koostanud Triin Olvet.
Lasteraamat «Kas liblikatel on hambad?». Koostanud Triin Olvet. Foto: Raamat

«Kas liblikatel on hambad?»

Koostanud Triin Olvet

Illustreerinud Piia Maiste

Kirjastus Argo

2024

Lasteaialastel on palju nutikaid vastusi ootavaid küsimusi: miks öökullid päeval ei näe, kas jõuluvana sureb kunagi ära, kui palju tatti mahub ninna jne jne. Neile küsimustele, mis jagatud viide alaosasse, vastavad päris teadlased, nagu molekulaargeneetikust president Alar Karis, geoloog Heidi Soosalu, mereteadlane Tarmo Soomere, folklorist Marju Kõivupuu jpt.

Sarjas «Laps küsib, teadlane vastab» on varem ilmunud ka raamat «Miks munad kukuvad?» (2023).

Tagasi üles