Saada vihje

Elisa e- ja audioraamatute paremikus võidutsevad Eesti suunamudijad

Copy
Staarblogija blogija Mallu Mariann Treimann.
Staarblogija blogija Mallu Mariann Treimann. Foto: Martin Pedaja

Eesti suurima kasutusega digiraamatute keskkond Elisa Raamat avaldas 2024. aasta paremiku, mida kroonivad tuntud blogija Mallu Mariann Treimanni e-raamat «Salapäevik: kõigile lugemiseks» ja Brigitte Susanne Hundi audioraamat «Ärahellitatud printsess». See on üle nelja aasta esimene kord, kui Eesti autorite raamatud on äpis nii populaarsed.

Kõik esikümnesse jõudnud Eesti autorite e-raamatud on sotsiaalmeedia kaudu tuntuks saanud inimeste teosed, mis räägivad nende enda elust. Elulooliste raamatute kõrval on populaarseimaks žanriks ilukirjandus- ja krimiteosed. Ka audioraamatute paremiku eesotsas on suunamudijad.

Elisa Raamatu tootejuhi Karl-Anders Tammese sõnul nauditakse üha rohkem kirjandust just kuulamise teel, seda nii audioraamatute kui ka e-raamatutena, mida on iselugeja ehk kõnesünteesi abil samuti võimalik kuulata.

«Kuigi paberraamatud on jätkuvalt eestlaste lemmikud ja keegi ei saa vaielda vastu ehtsa raamatu käeshoidmise võlule, siis e-raamatute ja audioraamatute osakaal kasvab aasta-aastalt ja kirjastajad mõistavad seda trendi. Seega jõuab üha rohkem värskeid hitte digitaalsesse formaati ja audioraamatuna turule, mis kokkuvõttes aitab teoseid veelgi laiemale publikule kättesaadavaks teha,» sõnas ta.

Kõige rohkem Elisa audioraamatuid kuulas läinud aastal kirjanduse õpetaja Haapsalust, kes jagab kontot oma tütrega. Koos kuulasid nad läbi lausa 645 audioraamatut, millest mitmeid ka mitu korda. Tema sõnul on audioraamatud asendamatuks kaaslaseks jalutuskäikudel, käsitööd tehes ja isegi saunas.

Kuigi möödunud aastal lisanduses teenusesse ligi 1300 raamatut, leidub lugejaid, kes suudavad sama palju ka aasta jooksul ära tarbida. Kõige rohkem e-raamatuid töötas aasta jooksul läbi kuldses eas abielupaar, kes iselugejat kasutades kuulas aasta jooksul läbi 1020 teost ehk peaaegu kolm raamatut päevas.

«Digitaalsete raamatute vaieldamatu eelis ongi nende kasutusmugavus, sest nii audioraamatuid kui ka e-raamatuid on võimalik kuulata, ise samal ajal muid asjatoimetusi tehes, ükskõik kus ja ükskõik millal,» lisas Tammes.

Elisa erakliendiüksuse juhi Mailiis Ploomanni sõnul on hiljuti kümneaastaseks saanud Elisa Raamat turu ootusi hästi tabanud ja seda tõestavad muljet avaldavad lugejanumbrid. Aasta lõpuks oli teenuses saadaval 5226 erinevat raamatut ning möödunud aastal lisandus kogumikku 1290 uut teost – see teeb keskmiselt 3,53 raamatut päevas.

«Keskmiselt tundis üks klient aasta jooksul huvi 45 raamatu vastu, lisades endale need riiulisse, keskmiselt 15 raamatut märkis ta aasta jooksul läbiloetuks. Pingutame selle nimel, et tuua üha rohkem raamatuid ja ka värskeid hitte meile teenusesse, et meie klientide digitaalsed raamaturiiulid oleksid sel aastal veel sisukamad ja suuremad,» lisas Ploomann.

Elisa e-raamatu 2024. aasta paremik

«Salapäevik. Kõigile lugemiseks» – Mallu Mariann Treimann

«Koduabilise saladus» – Freida McFadden

«Elu või surma nimel» – Cara Hunter

«Tüdruk, keda ta kunagi tundis» – Tracey Garvis Graves

«Kelmi süda» –​ Tomas Legrant

«Ärahellitatud printsess» – Brigitte Susanne Hunt

«Kolm väikest põrsast» – Alex Smith

«Piirideta» – Jørn Lier Horst

«Äravahetaja» – Anders de La Motte

«Mõrv novembris» – Simon Mason

Elisa audioraamatu 2024 TOP

«Ärahellitatud printsess» – Brigitte Susanne Hunt

«Mõtle nagu munk» –​ Jay Shetty

«Salapäevik. Kõigile lugemiseks» – Mallu Mariann Treimann

«Kuidas saavutada finantsvabadus» – Kristi Saare

«Dopamiinisõltlased» – Dr Anna Lembke

«Mees, kes teadis ussisõnu» – Andrus Kivirähk

«Tee mehe südamesse» – Margus Vaher

«Koduabiline» –​ Freida McFadden

«Kus laulavad langustid» – Delia Owens

«Ajalehetüdrukud» – Alex Smith

«Eesti maffia. Organiseeritud kuritegevuse sünd taasiseseisvunud Eestis» – Paavo Kangur

Tagasi üles