Saada vihje

«Asi on täbar. Ülejeuroopaline katast­roofa ei ole mitte mägede taga...»

Copy
««... kuidas võid sa olla nii tuim, kui mujal tapetakse inimesi,» karjusin ...» Karikatuur Romulus Tiituse raamatust «Toslemi kirjad ja juhtumised».
««... kuidas võid sa olla nii tuim, kui mujal tapetakse inimesi,» karjusin ...» Karikatuur Romulus Tiituse raamatust «Toslemi kirjad ja juhtumised». Foto: illustratsioon raamatust

Kirjastus Sinisukk on toonud lugejateni tõelise ajaloopärli – Romulus Tiituse «Toslemi kirjad ja juhtumised» ning lastele mõeldud «Toslemi karujahi». Mõlemad raamatud on faksiimiletrükid, mis tähendab, et need on koopiad 1936. ja 1939. aastal ilmunud originaalidest ning näevad välja täpselt nii, nagu omal ajal.

Kes oli härra K. Toslem? 1930ndate keskel, kui kõikvõimalikud isehakanud rahvakirjanikud trügisid esile, ilmus tema nimi järsku ajalehtedesse. Ta kirjutas teravaid, lõbusaid ja kohati täiesti absurdseid kirjatükke päevakajalistel ja isiklikel teemadel. Mõnikord lõi ta naelapea pihta, teinekord sõitis kogu haamriga mööda, aga igav ei olnud kunagi. Kuna Toslem ei pidanud oluliseks oma kirjutisi koguda ja raamatuks vormida, võttis selle ülesande enda peale Romulus Tiitus – autorile lähedalseisev isik, kes vastutas kirjade avaldamise eest. Toslemi enda seikluste eest vastutas muidugi tema ise.

Lisaks «Toslemi kirjadele» ilmus 1939. aastal ka lasteraamat «Toslemi karujaht», mis on sama lustakas ja pilkupüüdev kui tema kirjatööd täiskasvanutele. Mõlemad raamatud on mitte ainult naljakad lugeda, vaid ka vaadata, tollased illustratsioonid ja küljendus annavad edasi eheda ajastuhõngu.

Tagasi üles