:format(webp)/nginx/o/2025/04/07/16760467t1hf211.jpg)
Eesti keeles ilmus maailmas laialt tunnustatud keskkonnateadlase ja süsteemimõtlemise teerajaja Donella Meadowsi teos «Süsteemimõtlemise alused». Tegu on raamatuga, mis on paljude ekspertide hinnangul üks olulisemaid teoseid tänapäeva keeruliste probleemide mõistmiseks ja lahendamiseks.
Donella Meadows (1941-2001) oli Rooma Klubi kuulsa 1972. aasta raporti «Kasvu piirid» juhtiv autor. Tema ja tema kaasautorite toona esitatud hoiatused on osutunud täpseks ennustuseks selle kohta, kuidas pidev rahvastiku ja tarbimise kasv võib kahjustada elu toetavaid öko- ja sotsiaalsüsteeme. Meadowsi töö on näidanud, et piiramatu majanduskasvu püüdlus võib lõppkokkuvõttes destabiliseerida nii kohalikke, piirkondlikke kui ka globaalseid süsteeme.
/nginx/o/2025/04/07/16760466t1hce69.jpg)
«Süsteemimõtlemise alused» pakub lugejale selge ja arusaadava sissejuhatuse süsteemide maailma. Raamat selgitab lihtsate ja köitvate näidete kaudu, kuidas toimivad erinevad süsteemid meie ümber – olgu need siis majanduslikud, ökoloogilised või sotsiaalsed. Meadows näitab, et nii suured kui ka väikesed süsteemid käituvad sarnaste põhimõtete järgi ning nende mõistmine on meie parim võimalus luua püsivaid positiivseid muutusi.
Tänapäeval on süsteemimõtlemine tunnustatud kui võtmetööriist paljude globaalsete väljakutsete lahendamisel. Raamat pakub lugejale praktilisi vahendeid keeruliste probleemide lahendamiseks ja muudab fundamentaalselt arusaama maailmast meie ümber.
«Süsteemimõtlemise alused» on ühtaegu nii praktiline käsiraamat kui ka sügav filosoofiline teekond, mis aitab näha suuremat pilti ja leida tõhusamaid lahendusi tänapäeva keerulistele väljakutsetele. Raamat sobib nii algajatele, kes soovivad süsteemimõtlemisega tutvust teha, kui ka kogenud praktikutele, kes tahavad oma teadmisi süvendada.
Teos on soovituslik lugemine kõikidele poliitikakujundajatele, juhtidele, ettevõtjatele ning kõigile, kellel on soov juhtida ühiskondlikke muutusi ja mõista paremini keeruliste süsteemide toimimist meie igapäevaelus.