Eesti Inimõiguste Keskus on töötajate ja sõprade abiga kokku pannud väikese valiku raamatutest, mis võiksid avada maailma kirjusust, inimeste mitmekesisust ja ehk ka laiendada piire, mis inimeseks olemisele seatud on. 2025. aastal keskendutakse vaimse tervise maailmale. Vähemusgruppi kuulumise tõttu kogetud tõrjumine, hakkamasaamine neuroerinevusega, pikaaegsete mõjudega traumad, inimeseks olemise rõõmud ja mured - vaimne tervis väärib hoidmist ja märkamist!
Lastele ja noortele
Astrid Lindgren «Vahtramäe Emil» (1993) - vallatu ja heasüdamlik lugu uudishimulikust poisist, kelle tempude taga peitub nutikus, visadus ja soe süda.
Hannu Mäkela «Hobune, kes kaotas prillid ära» (1977) - südamlik ja muhe lugu hobusest, kes kaotab prillid, kuid leiab tee seikluste ja sõpruse poole – soe mõtisklus julgusest minna edasi, isegi kui maailm muutub uduseks.
/nginx/o/2021/11/27/14226530t1h2933.jpg)
Jeanne Willis «Tähetolm» (2022) - õrn ja inspireeriv lugu väikesest tüdrukust, kes õpib mõistma, et igaüks meist särab omal moel – isegi kui see pole alati kõige eredam valgus.
Kimberly Brubaker Bradley «Õed hundid» (2021) - lugu kahest õest, keda seob armastus teineteise vastu ja ühised traumad. Lugu seksuaalsest väärkohtlemisest, abi otsimisest ja leidmisest.
Lewis Carroll «Alice Imedemaal» (1865) – ajatu fantaasialugu tüdrukust, kes kukub küülikuurgu ja satub maailma, kus miski pole loogiline, kuid kõik on tähendusrikas.
Mark Haddon «Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal» (2003) - omamoodi mõrvajuhtumi uurimise raamat, kus mõrvatud on koer ja mõrvarelv on aiahark. Uurijaks ja jutustajaks on viieteistkümne aastane autistlik Christopher.
Täiskasvanutele
Ilukirjandus
Han Kang «Taimetoitlane» (2007) - räägib enesemääratlusõigusest, aga ka vaimsest ebastabiilsusest ja probleemidest, ärakasutamisest, abivajadusest.
/nginx/o/2020/03/20/13018072t1hf9f6.jpg)
Charlotte Perkins Gilman «Kollane tapeet» (1892) - varajasem feministlik klassika, mis kujutab naise vaimse tervise lagunemist patriarhaalses ühiskonnas, kus tema häält ei kuulata.
Jonas Jonasson «Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus» (2009) – pöörane ja vaimukas lugu vanamehest, kes põgeneb vanadekodust ning satub nii krimiloosse kui ka maailmaajaloo pöördelistele hetkedele.
Kristiina Ehin «Südametammide taga» (2024) - aus ja humoorikas pilguheit naise elule, armastusele ja suhetele, kus maagia põimub argipäevaga ja hinge puudutavad read räägivad sügavamast igatsusest mõistmise ja läheduse järele.
Auður Ava Ólafsdóttir «Arm» (2016) - räägib keskeakriisist, peresuhetest, suitsidaalsusest, elu mõtte uuest avastamisest.
Fredrik Backman «Mees nimega Ove» (2016) - koomiline ja liigutav lugu pahurast mehest, kelle karm välisilme varjab suurt kaotust, head südant ja ootamatut võimet armastada ja sõprust leida.
Sylvia Plath «Klaaskuppel» (1995) - lugu depressioonist, hirmude ületamisest ja enda taasleidmisest.
/nginx/o/2024/11/12/16479818t1h2eee.jpg)
Ann-Luise Bertell «Kodutalu» (2020) – liigutav ja ajastutruu romaan Soome sõjatraumadest, kadunud unistustest ja vaikivast visadusest, kus naised hoiavad elu püsti, kui mehed murduvad.
Nina Lykke «Surmahaigus» (2024) – teravmeelne ja humoorikas lugu keskeakriisist, abielu lagunemisest ja eneseotsingutest, mille keskmes on arstist naine, kelle elu kipub laiali valguma nagu tema patsiendid vastuvõtule.
Gregor Kulla «Peenar» (2024) - räägib kiusust, homofoobiast ja kuidas üks inimene nendega hakkama on saanud.
Maybell Eequay «Väikese konna heaolu teejuht» (2024) - koomilised meeldetuletused end väärtustada ja enda eest hoolt kanda.
TJ Klune «Maja taevasinise mere ääres» (2020) – soe ja fantaasiarikas lugu üksildasest ametnikust, kuuest erilapsest ja valitud perekonnast.
Kogemuslood, memuaarid, teadus, esseed
Jonathan Haidt «Ärev põlvkond» (2024) - põhjalik ja terav pilk nutiajastu mõjule laste ja noorte vaimsele tervisele ning praktilised sammud, kuidas taastada arendav ja inimlik lapsepõlv.
Susanne Schäfer «Tähed, õunad ja kumer klaas. Minu elu autismiga» (2014) - 25-aastaselt diagnoosi saanud autismispektri häirega naise lugu. Sisuliselt toimetamata tekst võimaldab heita vahetu pilgu autisti ellu.
/nginx/o/2023/11/07/15703696t1hb5ce.jpg)
Maureen Gaffney «Teie pöörane ja väärtuslik elu: kuidas igas vanuses endast parim anda» (2023) - soe ja julgustav teejuht, mis aitab eri eluetappides mõtestada tehtud valikuid, leppida ajaga ja leida uus suund rõõmu ja tähenduse poole.
Marianne Ubaleht, Sille-Kadri Simer «Eesti naiseks kasvamine» (2024) - päris lood päris Eesti naistelt, kuidas nad on üle elanud väga raskeid olukordi.
Daniel J. Siegel «Ajutorm. Teismelise aju jõud ja siht» (2018) - müüte kummutav ja aju-uuringutele tuginev teejuht, mis aitab mõista teismelise sisemaailma ja muuta keeruline arenguperiood koostöö ja usalduse ajaks.
Daniel Freeman «Paranoia» (2024) - kaasahaarav ja inimlik pilguheit usaldamatuse juurtesse, selle mõjusse meie elule ning teaduspõhistesse viisidesse, kuidas hirmust ja kahtlusest üle saada.
Lindsay C. Gibson «Emotsionaalselt ebaküpsete vanemate pärand» (2015) - raamat neile, kes soovivad lahti mõtestada, kas ja kuidas nende vanemate emotsionaalne küpsus neid mõjutanud on ja ehk siiamaani mõjutab.
Ethan Kross «Vadin» (2021) – teaduspõhine pilk sellele, kuidas sisekõne võib meid toetada või murda, ja praktilised võtted, kuidas keerulistel hetkedel oma sisemist häält targalt kasutada.
Michel Foucault «Hullus ja arutus: hullumeelsuse ajalugu klassikalisel ajastul» (1961) - hullusest ja sellesse suhtumisest psühhiaatriaeelsel ajastul.
/nginx/o/2023/12/17/15785929t1h37bf.png)
Gunilla Gerland «Päris inimene» - ühe Aspergeri sündroomiga naise elu tema enda silme läbi.
Gay Hendricks, Kathlyn Hendricks «Teadlik armastus» (2023) - praktiline ja sügav suhete teejuht, mis aitab luua usaldust, lõpetada võimuvõitlused ja kasvatada tõelist, püsivat armastust nii paarisuhtes kui iseendas.
Merilin Mandel «Jess, inimesed!» (2023) - vestlused inimlikkusest, läbikukkumisest, suhetest ja vaimsest tervisest – ausalt, soojalt ja vahedalt.
Clara Törnvall «Autistid: autismispektri häirega naistest» (2021) - autori isiklik kogemus täiskasvanueas autismi diagnoosi saamisest ning põhjalik ülevaade autismi mõiste arengust läbi ajaloo.
Daniel Kahneman «Kiire ja aeglane mõtlemine» (2011) - mõjukas käsitlus sellest, kuidas inimesed teevad otsuseid intuitiivse ja analüütilise mõttesüsteemi koosmõjul.