Saada vihje

LUGEMISSOOVITUSED 5 ägedat pildiraamatut, mis kutsuvad tegutsema

Jaanika Palm soovitab vahvaid pildiraamatuid, mis kutsuvad tegutsema. Foto: Eesti Lastekirjanduse Keskus

Raamatute liigitamiseks on mitmeid võimalusi. Näiteks võib teoseid jagada nende innustusvõime järgi. On ju raamatuid, mille lugemine pakub küll ohtralt lõbu ja mõtteainet, kuid tegutsemist ei pruugi järgneda. Aga on ka teistsuguseid, mis mingil müstilisel moel lausa kutsuvad käsi külge panema ja niimoodi muutusi looma. Toomegi siinkohal esile viis vahvat pildiraamatut, millel on imepärane võime tekitada tegutsemisindu, olgu selleks tegevuseks siis vana pingi kordategemine, lauaga mängimine, seiklema minek, joonistamine-kuulamine või enesekehtestamine.

Margit Saluste, «Pink».
Margit Saluste, «Pink». Foto: Raamat

«Pink»

Margit Saluste

Kirjastus Koolibri

2025

Jänkunoormees ja jänkuneiu on rahul – lõpuks ometi on nende uus ja ilus tagaaed valmis. Kui nüüd veel ainult saaks selle vana pingi ka jõe äärde lõkkesse viidud – kuidagi ei sobi see uue aiamööbliga ja niikuinii ei istu sellel keegi. Jänkunoormees võtab pingi turjale ja asub jõe poole teele. Peagi pakub ilves end appi. Et pink on parasjagu raske, otsustavad sõbrad tööst veidi hinge tõmmata ja räägivad vahvaid lugusid. Varsti liituvad tassijatega veel orav, põder ja karu. Kas pole mitte tore see pink, kus väsinud jalgu puhata, pähkleid krõbistada, lauluviisi veeretada?

***

Kristi Kangilaski, «Laud».
Kristi Kangilaski, «Laud». Foto: Raamat

«Laud»

Kristi Kangilaski

Kirjastus Hea Lugu

2025

Toas seisab sinine laud. Tom jookseb vennaga mürades hooletult ja lööb varba vastu lauda valusasti ära. Oi kui vihane ta on! See on sinu viga, süüdistab ta venda. Oled üks loll laud, tõukab ta lauda. Tom lööb lauda nii, et käsi saab haiget, aga viha ei lähe ikka üle. Ta lükkab laua külili ja siis päris selili. Nüüd ei ole laud Tomi meelest enam lihtsalt laud, vaid on hoopis miski muu. See on auto, mis kihutab kurvilistel teedel, on paat, kust saab haisid vaadata, on maja, mis pakub peavarju.

***

Katri Smitt, «Väike romb».
Katri Smitt, «Väike romb». Foto: Raamat

«Väike romb»

Katri Smitt

Postimehe Kirjastus

2025

Laudlinal seisavad kõrvuti sada kaheksa tulipunast rombi. Ühel neist on suur kihk rändama minna. Tulge kaasa, läki maailma avastama, kutsub ta kaaslasi. See võib ohtlik olla, arvavad teised. Õhtul tulevad külalised, siis on siingi põnev, arvavad nad. Väikesele rombile tuleb korraks hirm naha vahele, pole ju üksi kuigi lihtne seiklustele vastu minna. Siis saab aga trots võimust ja romb libistab end laudlinalt maha.

***

Kalle Güettler, Rakel Helmsdal, ««Ei!» ütles väike koll».
Kalle Güettler, Rakel Helmsdal, ««Ei!» ütles väike koll». Foto: Raamat

««Ei!» ütles väike koll»

Kalle Güettler, Rakel Helmsdal

Illustreerinud Áslaug Jónsdóttir

Tõlkinud Kadri Sikk

Kirjastus Nordur

2024

Kõik on rahulik ja vaikne. Siis aga prõmmib keegi uksele. Oh ei! See on ju suur koll. Väikesele kollile ei meeldi, et suure kolliga peab kõik käima tema tahtmist mööda. Suur koll arvab, et väike koll peab peitust mängides kindlasti otsima, et suur koll võib väikese kolli pildile kritseldada, et suur koll võib narrida ja ema kotist raha näpata. Veel rohkem ei meeldi aga väikesele kollile see, et ta kõige selle peale midagi öelda ei julge.

***

Gülşah Yemen, «Üks joon».
Gülşah Yemen, «Üks joon». Foto: Raamat

«Üks joon»

Gülşah Yemen

Illustreerinud Çağrı Odabaşı

Tõlkinud Ly Seppel-Ehin

Kirjastus Koolibri

2025

Jooned on toredad. Neid võib tõmmata pikki ja lühikesi, jämedaid ja imepeenikesi, ühevärvilisi ja kirjuid. Joontest saab teha ringe ja rõngaid, aga ka kolmnurki, ruute ja ristkülikuid. Vahel võivad jooned aga muutuda hoopis millekski muuks.

Samas sarjas on ilmunud «Üks hääl», mis kutsub tähelepanu pöörama kõlade maailmale.

Rohkem raamatusoovitusi leiad Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehelt.

Kommentaarid
Tagasi üles