N, 7.12.2023

Kaja Kallas kinkis peaminister Jüri Ratasele raamatu fašismist (1)

Copy

Riigikogu liige Kaja Kallas avaldas Instagramis postituse, milles ta kirjutab, et kinkis Jüri Ratasele valitsuse alustamise puhul lillede asemel raamatu. Pildil on Madeleine Albrighti raamat «Fašism. Hoiatus».

Pildi juurde kirjutas Kaja Kallas: «Soomlastel on ütlus: Loe rohkem, eksid vähem. Kinkisin uue valitsuse alustamise puhul Jüri Ratasele tavapäraste lillede asemel raamatu.»

Ameerika Ühendriikide 64. riigisekretär Madeleine Albright kirjutab, et demokraatia ja fašismi kokkupõrge kahekümnendal sajandil seadis kahtluse alla vabaduse võimalikkuse ja viis hauda miljonid inimesed. Võiks eeldada, et tänapäeval ei ole Hitleri ja Mussolini vaimsetele järglastele kohta – kuid maailmas toimuv näitab vastupidist. Fašism pole vaid mälestus Teisest maailmasõjast, vaid igapäevane oht rahule nüüdsel rahvusvahelisel poliitikamaastikul.

Albrighti täheldused puudutavad riike, kus autoritaarsus demokraatiaga vägikaigast veab, olgu tegu näiteks Putini Venemaa, Erdoğani Türgi või Trumpi Ameerikaga. 1937. aastal Tšehhoslovakkias sündinud silmapaistva ühiskonnategelase sõnad põhinevad nii lapsepõlvekogemustel sõjajärgses Euroopas kui ka erakordsel diplomaadikarjääril. Neid ajendab mure, kuidas mitte korrata mineviku traagilisi vigu.

Madeleine Albright teenis aastail 1997–2001 Ameerika Ühendriikide 64. riigisekretärina. Tema tähelepanuväärset karjääri tunnistavad ametikoht Kapitooliumi nõunikuna ja Rahvuslikus Julgeolekunõukogus; ta on olnud USA suursaadik ÜROs. Ta elab Washingtonis ja Virginia osariigis.

Loe raamatust katkendit siit!

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles