«Jep, enne oli lugemine nagu veidike nõme, aga nüüd on see ok,» teatas mu teismeline tütar. «Lugemine on noorte seas TikToki kaudu populaarseks saanud.»
Ehk pole kaugeltki tõsi, et TikTokis jagatakse vaid totraid tantsusamme ja maigutatakse muusika järgi suud - sõbrad saavad teada ka seda, mida keegi luges. Tark olla on taas uhkuse asi.
Lugemine arendab noort inimest igal juhul
Noored loevad enamasti seda, mida eelmine põlvkond ei loe. Aga enne kui seal ohte nägema hakata, tasub mõelda - lugemisharjumus iseenesest on juba päris kasulik.
Esimese kasuliku asjana treenib see püsivust ja keskendumisvõimet - raamatus ju niisama rullides uut infot peale ei tule. Raamatus mitut asja samal ajal teha ei saa. Fookuse hoidmise oskus areneb ka siis kui selle raamatu sisu, mis noort inimest köidab, vanemale generatsioonile ülearu meelt mööda ei ole. Lisaks areneb lugemiskiirus - ka see oskus polegi enam nii tavaline, eriti kui harva rakendust leiab.
Teine kindel mõju, mis raamatutel on - see arendab sõnavara. Siin on juba rohkem vaja silma peal hoida, mis laadi kirjandusse kaevutakse, sest mitte iga raamatu sõnavara pole päris see, mida kodustes vestlustes kuulda sooviks. Kuid avaramaks ja rikkamaks saab väljenduslaad kindlasti.
Kolmas kasu võib sama hästi kahju teha - raamat on värav teise inimese ellu ja maailmasse. Selline nagu see maailm on, saab olema ka mõju. Elukogemused, emotsioonid ja suhtevariandid kirjanduse kaudu läbi mängida on kindlasti turvalisem kui kõik need inimkatsed isiklikus elus teha. Siiski on päris oluline eelnevalt mõelda, kelle mõtteid oma pähe lubada. Isehakanud «elu õpetajad» võivad ka palju väärtõdesid kõvakettale istutada, aga õnneks on noored nende suhtes enamasti üsna sarkastilised.