Saada vihje

GALERII Evelin Ojamets avas oma raamatu esitlusel Napoli armastuse saladused

Evelin Ojamets Foto: Mihkel Maripuu

Evelin Ojamets esitles oma armastusest tulvil raamatut «Napoli ei lase üksindust tunda». Kuidas see juhtub, et blond eestlanna ühte kuumaverelisse Itaalia linna jäägitult armub? Ega majades asi nüüd küll ei ole, mängus on ikka mehed.

Ajasime Eveliniga juttu vahetult itaaliapäraselt tulise peo keerises, kus emotsioonid on kõige ehedamad ja vastused kõige siiramad. Vaata videot!

Evelin, miks sa sellesse linna armusid?

Sellepärast, et Napoli linn on iseenesest armumist väärt. Võib-olla ta ei ole niisugune nagu Rooma või Firenze, millesse sa siis armud kohe – esimesest silmapilgust. Aga kui sa sellesse süvened juba rohkem ja kiht-kihilt linna tundma õpid, siis ta kindlasti on armastust väärt. Napoli on vana, väärikas, üdini romantiline linn.

Ja see armastus on kestnud ka! No kui palju aastaid sa oled käinud Napoli vahet?

Praeguseks kujuneb ikka juba nii, et mul on 20 aastat seda Napoli armastust!

Che vita è bella!*

Molto bella! (Väga ilus! – K. H.)

Evelin Ojamets ja ajakirjanik Kristina Herodes ajavad juttu.
Evelin Ojamets ja ajakirjanik Kristina Herodes ajavad juttu. Foto: Mihkel Maripuu

Aga ärme nüüd räägi sellest lungomare'st ja tutta la città meravigliosa'st (mereäär ja kogu see imeline linn). Räägime armastusest! Mida sa sealt veel leidsid, peale linna?

No armastuse ka siiski, jah. Ma ei läinud küll selle mõttega sinna linna, aga siiski ma kohtasin ühte inimest, kes praeguseks minu elus on väga olulisel kohal.

Ja kust leidsid sina armastuse? Ehk kui kellelgi on puudu, siis võta nüüd siit spikker, mine ja leiad ka!

Pizzeria eest. Ei saa olla hullemat klišeed Napoli puhul, aga nii see tõesti oli. Läksime koos sõpradega lõunat sööma ja sealt see kõik alguse sai, pizzeria ees, Napoli vanalinnas.

Kas pitsa oli hea?

Ei mäleta kahjuks. (naerab)

Me oleme tegelikult sel teemal enne rääkinud. Ja ma mäletan, et pitsat te unustasite üldse süüa!

Unustasime. Pitsa läks täiesti külmaks.

​Aga igal juhul, kes nüüd tunneb, et tema just vajab sellist armastusedoosi ja ehtsat Itaalia kirge, siis seda leiab päris kindlasti Evelini uuest raamatust «Napoli ei lase üksindust tunda».

Loe ka pikka, siirast intervjuud Eveliniga, kus ta räägib oma armumiselood detailselt lahti. Siin on ülipalju armastust, kirge, sära, soojust ja head pitsalõhna.

Mis sind kallimas võlus ja kuidas tema nimi on?

Gregoryga hakkasime suhtlema pärast ühist lõunat. Mingi äratundmine tegelikult tekkis kohe – teised olid ammu ära läinud ja avastasime, et pool pitsat on külmaks läinud, sest meie olime kogu selle aja rääkinud. Mind võlus see, et temas on alles mingid vana kooli härrasmeeste maneerid.

Me võtsime ka alguses hästi rahulikult, pikka aega olime sõbrad, enne kui sellest armastus kasvas. Gregory on ajaloo ja filosoofia professor, kellega meie põhiväärtused ja elustiilid klapivad. Ja oleme mõlemad endale valinud elu ja eriala, kus õppimine ei lõpe kunagi, see hoiab põnevust.

Mina olen hingelt romantik, usaldan oma sisemist äratundmist. Kui see äratundmine on tekkinud, tekib sügavam side siis, kui aega koos veedate – kas sa saad olla selle inimesega sina ise või pead pingutama, et tema jaoks keegi olla?

Mis teist edasi saab, una grande famiglia italiana?

Chi lo sa. (Kes seda teab – K. H.)

Evelin kirjutab oma raamatusse isiklikke pühendusi ning annab autogramme.
Evelin kirjutab oma raamatusse isiklikke pühendusi ning annab autogramme. Foto: Mihkel Maripuu

Raamatu esitluspeol avaldas Evelin, et 20 aasta pärast näeks ta meelsasti, et veedab Napolis veelgi rohkem aega kui nüüd. Kuid sidet Eestiga soovib ta hoida – tema side Itaalia kultuuriga ja kirg selle linna vastu töötab väravana ka teiste eestlaste jaoks.

Raamatu esitluspidu Literaadis on rahvast tulvil ning autogrammisaba kujunes päris pikaks. Kohal oli erinevaid kirjandusmaailma tegelasi, seltskonnatähti, kirglikke reisiselle ning ka päris pisikesi raamatusõpru. Vaata suurt galeriid!

Evelin Ojamets rääkis oma Napoli elust väga siiralt ja otsekoheselt, varjamata ka Napoli pahupoolt. Jah, seal on praegugi kvartaleid, kuhu õhtusel ajal üksi minna ei tasu. Just see annabki raamatule unikaalse väärtuse.
Evelin Ojamets rääkis oma Napoli elust väga siiralt ja otsekoheselt, varjamata ka Napoli pahupoolt. Jah, seal on praegugi kvartaleid, kuhu õhtusel ajal üksi minna ei tasu. Just see annabki raamatule unikaalse väärtuse. Foto: Mihkel Maripuu
Vestlust juhtis Mari-Liis Helvik, kes on Evelini lähedane sõbranna olnud juba 17 aastat ning praegu juhib ajakirja Eesti Naine.
Vestlust juhtis Mari-Liis Helvik, kes on Evelini lähedane sõbranna olnud juba 17 aastat ning praegu juhib ajakirja Eesti Naine. Foto: Mihkel Maripuu
Kirglikud reisisellid ja Itaalia fännid, romantikadisainer ja stilist Merit Boeijkens ning sündmuste promootor ning sotsiaalmeedia spetsialist Anne Rinne.
Kirglikud reisisellid ja Itaalia fännid, romantikadisainer ja stilist Merit Boeijkens ning sündmuste promootor ning sotsiaalmeedia spetsialist Anne Rinne. Foto: Mihkel Maripuu
Kirjanik ja loovkoolitaja Eia Uus ning ajakirjanik Tiina Kruus.
Kirjanik ja loovkoolitaja Eia Uus ning ajakirjanik Tiina Kruus. Foto: Mihkel Maripuu
Kõige pisem külaline raamatusõbrast emmega.
Kõige pisem külaline raamatusõbrast emmega. Foto: Mihkel Maripuu
Evelin Ojamets võtab vastu lillesülemeid ning õnnesoove. Tagaplaanil paistavad Karin Järvet ning Anne Rinne.
Evelin Ojamets võtab vastu lillesülemeid ning õnnesoove. Tagaplaanil paistavad Karin Järvet ning Anne Rinne. Foto: Mihkel Maripuu

Raamatu pühendab Evelin mitmetele olulistele inimestele oma elus ja nende seas ka oma kõige kallimale Gregoryle, kes aitas tal Napoli duende (kahetine terviklikkus, Napoli omapära, K. H.) taasleida. Nii nagu autor ise ausalt väljendab, on ta Napolis olnud lohutamatult kurb ja otsatult õnnelik. Ning eeskätt ikka südameteemade pärast. 

Loe kõigest lähemalt Evelin Ojametsa äsjailmunud südamlikust ja tulisest raamatust «Napoli ei lase üksindust tunda – minu 20 aastat Napoli rännakuid – Goethest Ferranteni, vihmast päikeseni»

Autor ise ütleb selle linna ja oma raamatu kohta nii: Võin täie kindlusega öelda, et Napoli ei jäta kedagi ükskõikseks, sa kas armastad või vihkad seda. Tahad alati tagasi tulla ja õhkad selle järele eemal olles või siis ei soovi siia enam iialgi oma jalga tõsta. Napolisse armumiseks tuleb linnale anda aega, avastada seda kiht-kihilt, osade kaupa, vahepeal pause tehes, et midagi mõnusat süüa-juua ja tänavarestoranis inimesi jälgida, lastes muljetel pärale jõuda.

Olen aastate jooksul märganud, et Napolis kõik tunded võimenduvad. Ta on kirgede, armastuse, vihkamise, kurbuse, rõõmu, tugevate emotsioonide linn. Siin vaimustud kergemini ja ka pisarad tulevad kergemini. Mis peamine: Napoli non ti fa sentire sola – Napoli ei lase üksindust tunda. Mida see tähendab? Inimesed võtavad sind omaks ja astuvad ligi, soovides siiralt jagada sinu muresid ja rõõme. Selline suhtumine poeb tahes-tahtmata südamesse.

Evelin Ojametsa raamat «Napoli ei lase üksindust tunda». Esitlus Telliskivi Literaadis.
Evelin Ojametsa raamat «Napoli ei lase üksindust tunda». Esitlus Telliskivi Literaadis. Foto: Mihkel Maripuu

*Tõlkes: küll see elu on ilus! Viide Grigoriy Chukhray legendaarsele filmile «​La vita è bella» mis kuulub rahvusvaheliselt kuulsaimate Itaalia filmide hulka, mille staarideks olid ​Ornella Muti ja Giancarlo Giannini. Sama filmilugu on taasloodud veel kolmel korral.

Tagasi üles