L, 10.06.2023

Hingamisharjutus, mis aitab armastust vastu võtta

Raamatuportaal
Facebook Twitter
Comments
Monika Palm.
Monika Palm. Foto: Erakogu

Raamatu «Hinga ja ela!» autor Monika Palm kirjutab GoodNews kirjastuse lugemisnurgas, et armastus ja armumine tähendab seda, kui tuntakse sügaval hingetasandil, et see on inimene, kellega tahetakse koos jätkata ning jagada oma elu. Aga kuidas seda ära tunda ja oma ellu vastu võtta?

Mis on armastus?

Monika selgitab, et üldiselt mõistetakse, et armumine on tunne ja keemia, mis ei pruugi kesta väga pikalt. Armastus on aga sügavam tunne, kuhu minnakse armumise tasandilt edasi. Tema jaoks seostub armastus ka austusega nii iseenda kui partneri vastu – armastuses peaks olema vastastikkust austust, hoolivust, mõistmist ning soovi pühenduda suhtele, et koos kasvada ja areneda.

Monika usub, et sügavas hingelises suhtes on hea ja lihtne olla. See toidab hinge. Selline suhe on suunatud omavahelisele asjade arutelule ja ühiste lahenduste leidmisele. Erinevad arusaamad ei pruugi viia tülideni suhetes. Need kipuvad tekkima, kui ei suudeta vastu võtta endast erinevate arusaamadega inimesi. Kuulamisoskus ja suutlikkus vastu võtta teistsuguseid arvamusi, on aluseks paljude probleemide lahendamisele. Vajalik oskus suhtes olles on õppida teist inimest kuulama, toetama, märkama enda ja tema vajadusi.

Siis saavad mõlemad omalt poolt panustada, et omavaheline suhe paremaks muuta. Läbi selle aidata teises inimeses välja tuua tema parimad omadused, mis igaühes tegelikult olemas on – parema versiooni temast endast.

Miks valitakse oma ellu valesid kaaslaseid ja kuidas seda vältida?

Suurem osa inimesi soovivad endale kaaslast, kellega tunda end hästi ja turvaliselt. Siiski juhtub tihti, et kipume enda ellu valima valesid kaaslaseid. Mis selle taga olla võib ning mida võiks ära teha, et meie ellu tuleks õiged inimesed?

Monika usub, et me tõmbame enda ellu selliseid inimesi, kes resoneeruvad meie enda suhete ja armastusega seotud programmidega. Viimased aga on tihtipeale seotud meie minevikumustrite ja minevikukogemustega. Kui kirjeldada, millised võivad olla minevikumustritega seotud suhete algused, kipuvad need olema tormilised ja suhteliselt kiiresti lahtuma. Kui järele mõelda, võivad paljud avastada, et meie elud sarnanevad väga vanemate või mõne esivanema eludega. Pärast minevikumustrite murdmist tekib ka arusaam, mida inimene soovib ja vabadus sealt edasi liikuda, et parema kvaliteediga suhteid luua.

Raamat «Hinga ja ela!», autor Monika Palm.
Raamat «Hinga ja ela!», autor Monika Palm. Foto: Karen Härms

Kuidas muuta mustreid, et ellu tuleks õiged inimesed?

 • Esmalt hakka tegelema enda sisemaailmaga ja loo selgust, mis sõnumit selline olukord kannab.

 • Seejärel peab vabastama ennast mineviku- ja vanadest perekonna- või esivanemate lugudest, mis energeetiliselt või ka otseselt mõjutavad.

 • Alles siis saab hakata tekkima tegelik aimdus endast, oma soovidest ja nägemistest, milliseid suhteid ellu soovitakse.

Aga kuidas vabaneda armukadedusest?

Suhetes on tihtipeale probleemiks armukadedus. On isegi öeldud, et mis armastus see on, kus armukadedust ei ole. Monika paneb siiski südamele, et puhas ja siiras armastus armukadedusega seotud ei ole. Aga kuidas siis vabaneda armukadedusest, mis suhted keeruliseks muudab.

Monika rõhutab, et armukadeduse puhul on kõige olulisem tegeleda iseendaga, muidu jätkub sama muster ka järgmistes suhetes.

Tasuks mõelda, kust on armukadedus alguse saanud. Selle taga võivad peidus olla näiteks sisemised haiget saamised, ebapiisavuse tunne, ebakindlus, madal enesehinnang, hirm üksi jäämise ees või hirm, et sind ei armastata. Paljuski võib armukadedus olla seotud minevikuga, näiteks lapsepõlvega. Kui pole vanade emotsioonidega suudetud toime tulla, võivad need tunded sarnastes olukordades aktiveeruda.

Kuidas mustrit ära tunda? Monika soovitab alati, kui varasemates suhetes on olnud armukadedusprobleeme, tegeleda alati iseendaga ja alles siis hakata uut suhet looma. Muidu võib korduda sarnane kogemus, lihtsalt teise inimesega.

Kui endaga tegeleda, siis saab alustada täiesti puhtalt lehelt ja luua täiesti teistsuguse kvaliteediga suhte. Vabanedes mustritest, mis loovad armukadedust, hakkad tõmbama oma ellu teistsuguseid inimesi ja looma harmoonilisi suhteid.

Hingamisharjutus armastuse vastu võtmiseks

Monika ütleb, et armastus on tegelikult igal pool – õhus, päikeses, puudes, lilledes, taimedes, veekogudes, maas, inimestes, loomades. Ta jagab harjutust, kuidas armastust sisse hingata ja vastu võtta. See hingamisharjutus on väga lihtne, aga mõnikord võivad kõige lihtsamad asjad osutuda ülimalt efektiivseks.

Harjutus

 • Istu mugavas asendis, kas toolil või põrandal. Sirge seljaga, aga mitte pinges.

 • Sa võid seda tegelikult teha igas asendis, kui soovid. Ka kõndides.

 • Kui sa istud, siis soovi korral võid panna silmad kinni.

 • Vii tähelepanu hingamisele. Hinga sügavalt sisse ja välja seda harjutust tehes. Ei ole õiget ega valet. Palun lihtsalt märka, kuidas sa hingad ja mida sa tunnetad hingamise ajal.

 • Alusta seda harjutust väljahingamisega. Peale sissehingamist hinga teadlikult välja armastust.

 • Edasi hinga sisse armastust.

 • Hinga välja armastust.

 • Hinga sisse armastust.

 • Jätka seda harjutust 3-5 minutit. Märka, kas harjutuse lõpuks on hingata avaram ja kergem.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles