Saada vihje

TOP 20 Prints Williami šokeeriv ülestunnistus ja teised lood, mis 2024. aastal raamatuhuvilisi enim köitsid

Prints William ja Kate Middleton. Foto: Pool/i-Images via ZUMA Press/Scanpix
Copy

2024. aasta on olnud täis põnevaid lugusid ja meeldejäävaid hetki kõigile, kellele meeldib lugeda. Raamatuportaal on pakkunud nii mõnusat meelelahutust kui ka uusi teadmisi, inspireerinud avastama uusi autoreid ja jaganud ohtralt lugemissoovitusi.

Et tähistada lõppeva aasta parimaid hetki, panime kokku nimekirja artiklitest, mis teile tänavu kõige rohkem korda läksid. Siin on teie lemmikud!

20. Elulugu naisest, keda prantslased siiani häbenevad

Epp Petrone kirjutab oma arvustuses kergesti loetavast ja filmilikust raamatust, mis uurib Coco Chaneli elu. Miks ja kuidas tegi üks maailma kuulsamaid prantslannasid teise maailmasõja ajal koostööd natsidega?

19. «Polnud võimalik. Ta poleks saanud oma imikut maha jätta. Aga turvahälli ei olnud...»

Glendy Vanderah’ romaan «Läbi lehtede kumav valgus» algab väga kõhedalt. Peategelane jätab oma tütre mõneks minutiks üksinda ja kui ta tagasi jõuab, on beebi haihtunud. Ta lahkub abikaasa ja poegade juurest, veendunud, et jäädes teeb ta perele vaid halba, ning matab valusa igatsuse laste järele üksinda matkamisse metsikutes mägedes. See on meeldejääv lugu traumast ja tervenemisest.

Jennette McCurdy.
Jennette McCurdy. Foto: Chris Pizzello/AP Photo/Scanpix

18. ÕÕVASTAV MÄLESTUSTERAAMAT 〉​ Endine lapsstaar pihib, miks tal on hea meel, et ta ema surnud on

Jennette McCurdy «Mul on hea meel, et ema ära suri» on autobiograafia, mis räägib halastamatult ausat lugu ühe endise lapsnäitleja olematust lapsepõlvest ning võitlusest toitumishäiretega. Tema lugu on õõvastav, aga hästi kirja pandud, täis tooreid emotsioone.

17. Epp Kärsin soovitab lugemist: «See raamat peaks olema gümnaasiumis kohustuslik kirjandus!»

Märtsikuus soovitas Epp Kärsin oma lemmikraamatuid, mis tema sõnul on ajatu klassika. «Olen kasvanud raamatute keskel, sest minu ema oli sügaval nõukogude ajal raamatute levitaja,» kirjutas Epp Kärsin. «Loen igal võimalusel ja kodus on arvestatav raamatukogu.» 

Mallukas.
Mallukas. Foto: Madis Veltman

16. Mallukas meenutab abielulahutust: hakkasin aina rohkem leidma ennast mõttelt, et midagi on valesti

Mallu Mariann Treimann kirjutas «Salapäeviku», milles kõik oma patud ja saladused üles tunnistas. «Ühel hetkel tõstis minus pead tunne, et ma pean selle endast välja rääkima,» tunnistas ta. «Lihtsalt pean ja kõik. Et sellest kõigest lõpuks päriselt edasi liikuda.» Raamat osutus mõistagi väga populaarseks.

15. KÕIGI LEMMIK 〉 Selgus eestlaste lemmikraamat «kohustusliku kirjanduse» hulgast

Hääletusega selgusid eestlaste lemmikraamatud nende teoste hulgast, mida enamik inimesi kooliaastate jooksul suure tõenäosusega lugenud on. Esikohal oli Astrid Lindgreni «Bullerby lapsed», teisel Eno Raua «Sipsik» ning kolmandal Oskar Lutsu «Kevade».

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Foto: Daïna Le Lardic / Euroopa Parlament / Euroopa Liit

14. Kaja Kallas soovitab häid raamatuid, mida ta möödunud aasta jooksul lugenud on

Endine peaminister Kaja Kallas jagas juulis oma lugemissoovitusi ja tegi ülevaate parimatest teostest, mida ta aasta jooksul töö kõrvalt lugeda jõudis. Peamiselt loeb Kallas poliitikast, juhtimisest ja ajaloost, vahel ka veidi ilukirjandust.

13. «Nüüd on ta võtnud. Ta võttis meilt meie poisi»

Marianne Cedervalli krimiromaan «Kuhu kunagi päike ei paista» on nordic noir stiilis lugu, mis segab traditsioonilise mõrvamüsteeriumi musta huumoriga. Keskmes on kirikuõpetaja Anki Karlsson ja tema sõber, politseist pensionile jäänud Tryggve, kes püüavad lahendada ühe Rootsi väikesaare keerulist ja sünget kuritegu.

Marju Kõivupuu.
Marju Kõivupuu. Foto: Mihkel Maripuu

12. Raamat, mis enne surma tasub aegsasti läbi lugeda

Karl Martin Sinijärv soovitab lugeda Marju Kõivupuu raamatut «Inimese lahkumine», mis räägib inimese suhetest surma ja leinaga. «Marju Kõivupuu viib meid omal äraütlemata inimlisel kombel läbi surma ja samal ajal ka justkui läbi elu. Marju surm on hästi elus – kahtlustan, et ta ükspä ei suudagi surra, sest elus on nii palju, olgu või surma-, asju ajada,» märgib Sinijärv.

11. Emme suri ära, aga elu läheb edasi

Séamas O’Reilly raamat «Kas sa kuulsid, et emme suri ära?» jutustab ema surmale järgnenud elust 11-lapselises perekonnas vanuselt üheksanda pilgu läbi. «Hoolimata sellest, et raamat algas surmaga, oli see toonilt tohutult elujaatav ja ajas korduvalt kõva häälega naerma,» kirjutas Mariann Vendelin. «O’Reilly ei keskendu kaotusele, vaid sellele, mis jääb alles — armastusele ja perekonnale.»

Ivan Philippov, «Hiir».
Ivan Philippov, «Hiir». Foto: Repro

10. Eesti keeles ilmus pöörane ulmeromaan, mis on Venemaal paksu pahameelt tekitanud

Eesti keeles ilmus Moskvas sündinud ja praegu Gruusias elava Ivan Philippovi romaan «Hiir», mis on Venemaal hukka mõistetud. Peaprokuratuur on nõudnud raamatu müügilt eemaldamist, kuna selles sisus on kohti, mis võivad ohustada inimeste elu ning viia avaliku korra ja julgeoleku rikkumisteni. Roskomnadzor on leidnud, et «Hiir» sisaldab materjale, mille eesmärk on «Venemaa sotsiaalpoliitilise olukorra destabiliseerimine.»

9. PÖÖRANE JA VALUS 〉 Elvis Presley tütar jättis endast maha helisalvestised, millest ilmus liigutav raamat

Elvis Presley tütar Lisa Marie salvestas kogu elu jooksul järjepidevalt oma mõtteid ja mälestusi, et need kunagi hiljem raamatuks vormistada. Kahjuks ei saanud see tema eluajal kunagi teoks – kui ta palus 2022. aastal oma tütart Rileyt, et too teda kirjutamisega aitaks, oli Lisa Marie tervis juba nii halb, et ta lahkus kuu hiljem elavate seast.

8. PISIKESE TÜDRUKU KADUMINE 〉 «Ma tõstsin ta kukilt maha ja…kaotasin ta silmist»

Hispaania kirjaniku Javier Castillo teos «Lumetüdruk» räägib paeluva ja hirmutava loo lapsevanematest, kes kaotavad paraadil suures segaduses oma väikese tütre. Viis aastat pärast saatuslikku päeva saabub vanematele jahmatav videokassett: kaheksa-aastane Kiera, elus ja terve, mängib tundmatus magamistoas.

Brian Cox.
Brian Cox. Foto: Ian West/PA Wire/PA Images/Scanpix

7. Näitleja Brian Coxi meelest on piibel üks maailma halvimaid raamatuid

Šoti näitleja Brian Cox jagas oma arvamust piibli kohta, mida ta peab «üheks halvimaks raamatuks üldse» ja millel on tema arvates ühiskonnale kahjulik mõju. «Inimesed vajavad seda, aga neile ei tohiks valetada. Nad vajavad mingit tõde, aga see pole tõde. See on mütoloogia,» ütles ta.

6. «Ma pole kunagi nii ebaprofessionaalset kohtlemist kohanud. Kas te olete esimest päeva tööl või?»

Viveca Steni «Õigusemõistja» on tempokas ja pingeline krimipõnevik, milles ilmnevad sünged saladused. Autor seob tugevad karakterid kauni põhjamaise loodusega. Teos oli 2023. aasta Rootsi parima kriminaalromaani nominent.

Biitlid 1965. aastal.
Biitlid 1965. aastal. Foto: Pop / ©TopFoto/Scanpix

5. Miks James Bond ei sallinud biitleid?

The Beatles on suurim bänd popmuusika ajaloos ja James Bond on kõigi aegade edukaim filmitegelane. Nad muutsid muusika- ja filmitööstust täielikult. John Higgsi raamat «Armasta ja lase surra» on ainulaadne sissevaade kahe briti kultuuri titaani seostele, mis on palju tugevamad, kui me oskasime ette kujutada.

4. Saatejuht Keili Sükijainen soovitab 5 kõige põnevamat raamatut, mis ta sel aastal lugenud on

Telenägu Keili Sükijainen avaldas sotsiaalmeedias video, milles tutvustas oma parimaid lugemiselamusi ja jagas soovitusi.

Laenutussedelitele kritseldatud illustratsioonid, millest raamatukogu pani kokku näituse.
Laenutussedelitele kritseldatud illustratsioonid, millest raamatukogu pani kokku näituse. Foto: RaRa

3. AUTOR LEITUD 〉 Rahvusraamatukogu sai jälile, kes on jätnud laenutussedelitele üle 105 illustratsiooni

Rahvusraamatukogu otsis autorit 105 kunstiteosele, mis olid vormistatud teadmata ajal Tõnismäe hoones laenutussedelitele. 2023. aasta detsembris alanud aktsioon leida «RaRa 105» näitusele omanik lõppes veebruari keskpaigas positiivse tulemusega.

2. «Mul on selle pere naistega pikk ajalugu ja ussid on nad kõik. Salakavalad inimesed»

Tomas Legrant avaldas septembris raamatu «Märten». «See raamat on kõigile, kes on keerulistes suhetes,» kirjutas ta. «See on minu lugu. See on nii paljude Eesti meeste lugu, kes pole julgenud end kellelegi avada, et rääkida sellest, mis nende koduseinte vahel päriselt toimub. See raamat on kirjutatud iseendale, et saada vabaks.»

Prints William ja Kate Middleton.
Prints William ja Kate Middleton. Foto: Shutterstock

1. Prints William tunnistab üles telefonikõne, millega taotles Kate'ist lahkuminekut

Augustis ilmus biograaf Robert Jobsoni raamat Kate Middletonist. Raamat tekitas kõmu juba enne ilmumist, kui sellest lipsas välja infokild, et prints Williami ja Kate'i ühine liit olevat alanud hoopis tormilisemalt ning prints olevat oma südamedaami lühikese telefonikõne ajal maha jätnud.

Märksõnad

Tagasi üles